2001  nr. 2
 
  Fot. na okładce: Figura Matki Bożej w Lourdes (z archiwum Biura Pielgrzymkowego AVE w Katowicach).

Redakcja składa podziękowania ks. Stanisławowi Kowalikowi, autorowi książki "Maryja woła nas. Szlakiem europejskich Sanktuariów Maryjnych" oraz Wydawnictwom Pallottinum II i Plurigraf - Italia, za pomoc w opracowaniu tematu. Serdeczne Bóg zapłać.

 
 
 
 Objawienia Matki Bożej w Lourdes 1   
 
 Kronika Objawień 1858 r. 2   
 
 Jestem Niepokalane Poczęcie 3   
 
 Życie św. Bernadetty 4   
 
 Massabielle grota objawień 5   
 
 Idź do źródła, napij się z niego.. 6   
 
 Niech zbudują kaplicę... 7   
 
 Niech przychodzą tu procesje... 8   
 
 Uzdrowienia i nawrócenia w Lourdes 9   
 
 Czy to naprawdę Cud? 10   
 
 Do Lourdes pielgrzymuje cały świat 11   
 
 Wielki Pielgrzym 12   
 
 Światowy Dzień Chorego 13   
 
 Litania do  
Najświętszej Maryi Panny z Lourdes
14   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Jestem Niepokalane Poczęcie
 
  W czasie XVI objawienia 25 marca 1858 roku Piękna Pani wyjawiła Bernadetcie swe imię - imię, na które czekano. Tego dnia, w Święto Zwiastowania, Piękna Pani potwierdziła, że jest naprawdę Tą, za kogo uważała Ją dziewczynka...
 
 
 
 XVI objawienie
Piękna Pani to Maryja


Podczas objawienia Bernadetta, za radą księdza proboszcza, zapytała Piękną Panią o imię. Trzy razy zadawała to samo pytanie, a w odpowiedzi Piękna Pani obdarzała ją łagodnym, matczynym uśmiechem. Po trzecim pytaniu Pani złożyła dłonie, wzniosła oczy ku górze i odpowiedziała: "Ja jestem Niepokalane Poczęcie". Bernadetta przekazała te słowa księdzu Dominikowi Peyramale. Usłyszawszy opowieść dziewczynki, kapłan nie mógł z wrażenia wymówić słowa. Zrozumiał, że Piękna Pani, z którą rozmawiała Bernadetta to Maryja.
 
  Władze kościelne z niezwykłą ostrożnością traktowały wydarzenia w Lourdes. Obawiano się oszustwa lub relacji osoby chorej umysłowo. Tymczasem świadkowie opowiadali o cudach i nawróceniach. Wierni czekali na oficjalne stanowisko Kościoła. Dwa tygodnie po ostatnim objawieniu Matki Bożej w Lourdes, 28 lipca 1858 roku, biskup Bertrand Laurence powołał specjalną komisję, której zadaniem było zbadanie wydarzeń w grocie. Komisja potwierdziła, że wszystkie fakty miały nadprzyrodzony charakter. Ukoronowaniem prac komisji był list pasterski biskupa Laurence napisany w styczniu 1862 roku.

 
 
Fragment listu pasterskiego biskupa diecezji Tarbes z 18 stycznia 1862 r.
 
 

Jesteśmy zdania, że Niepokalana Matka Boża Maryja w dniu 11 lutego 1858 r. i w ciągu następnych dni objawiła się rzeczywiście Bernadetcie Soubirous w grocie Massabielle pod Lourdes w sumie 18 razy i że wydarzenie to nosi w sobie wszelkie znamiona prawdy i wierni są upoważnieni, ażeby je uważać za prawdziwe. W pokorze podporządkowujemy nasz sąd opinii Papieża, Głowy Kościoła.

 
 
Z encykliki papieża Piusa XII w setną rocznicę objawień w Lourdes
 
 

Drodzy Synowie i Czcigodni Bracia, wiecie dobrze, wśród jakich zadziwiających okoliczności głos dziecka, tego posłannika Niepokalanej, przedarł się pomimo kpin i wątpliwości do świata. Znacie stanowczość i czystość oświadczenia, które z wielką mądrością zostało sprawdzone przez autorytet biskupi i od 1862 r. przez tenże potwierdzone.
 
 
  
Rysunek na podstawie witraży z Bazyliki Niepokalanego Poczęcia przedstawiający kolejne objawienia.
 
 
 
 
 I objawienie
Jak powiew wiatru. . .


W mroźny, zimowy dzień Bernadetta wraz z siostrą Toinette poszły do lasu po drzewo. Po drodze dołączyła do nich przyjaciółka Baloume. Dziewczynki doszły do rzeki Gave. Siostra i koleżanka szybko przeprawiły się przez rwący strumień. Bernadetta się zatrzymała. Usłyszała dziwny szelest, przypominający powiew wiatru i podniosła głowę... W grocie trzy metry nad ziemią zobaczyła Piękną Panią w długiej sukni z różańcem w ręku. Nieznajoma uśmiechnęła się do niej. Bernadetta drżącą ręką wyciągnęła z kieszeni różaniec i razem z Panią odmówiła go.
 
 
 
 III objawienie
Przychodźcie tutaj przez 15 dni


Bernadetta prosi Panią, by na kartce napisała swe imię. Podaje Jej kartkę i pióro. Pani uśmiecha się i wypowiada pierwsze słowa: "Tego, co mam do powiedzenia nie trzeba pisać. Czy możecie przychodzić do groty codziennie przez piętnaście dni?". Piękna Pani odkrywa także przyszłość dziewczynki: "Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, lecz w innym".
 
 
 
 VIII objawienie
Pokuta! Pokuta!


Wgrocie Massabielle zgromadziło się ponad 250 osób. Na twarzy Bernadetty w czasie objawienia pojawia się smutek. Rozpoczyna się tzw. pokutna część objawień. Piękna Pani wypowiada słowa: "Pokuta! Pokuta! Pokuta!". Prosi dziewczynkę, by modlono się do Pana Boga o nawrócenie grzeszników. Bernadetta relacjonuje później: "Piękna Pani prosiła mnie, bym na klęczkach poszła w głąb groty i bym ucałowała ziemię na znak pokuty za grzeszników".
 
 
 
 XVII objawienie
Cud ze świecą


Bernadetta modliła się w uniesieniu. Palce jej ręki wyciągniętej w kierunku Niepokalanej znalazły się w płomieniach świecy. Dziewczynka nie cofnęła jednak dłoni. Przez 16 minut płomienie świecy dotykały palców dziewczyny. Mimo tego, nie pojawiły się ślady poparzeń! Zdarzenie to obserwował miejscowy lekarz - doktor Pierre Dozous, który ostatecznie przekonał się o cudowności wydarzeń w massabielskiej grocie.
 
 
 
 

Wydaje mi się, że w Lourdes jest obecna szczególna łaska. Posłanie jej proste i jasne, ale podstawowe. Zostało przekazane w sposób szczególnie silny, czysty i przejrzysty przez kilkunastoletnią dziewczynkę o duszy jasnej i odważnej. Znaki są proste: wiatr, który przywodzi na myśl Ducha Świętego w dniu Zesłania, woda oczyszczająca i dająca życie, światło, znak krzyża, modlitwa różańcowa. Od początku chrześcijanie wezwani są, by przybywali tu tłumnie, całym Kościołem.
  
  Jan Paweł II, Lourdes 1983 r.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba