2001  nr. 2
 
  Fot. na okładce: Figura Matki Bożej w Lourdes (z archiwum Biura Pielgrzymkowego AVE w Katowicach).

Redakcja składa podziękowania ks. Stanisławowi Kowalikowi, autorowi książki "Maryja woła nas. Szlakiem europejskich Sanktuariów Maryjnych" oraz Wydawnictwom Pallottinum II i Plurigraf - Italia, za pomoc w opracowaniu tematu. Serdeczne Bóg zapłać.

 
 
 
 Objawienia Matki Bożej w Lourdes 1   
 
 Kronika Objawień 1858 r. 2   
 
 Jestem Niepokalane Poczęcie 3   
 
 Życie św. Bernadetty 4   
 
 Massabielle grota objawień 5   
 
 Idź do źródła, napij się z niego.. 6   
 
 Niech zbudują kaplicę... 7   
 
 Niech przychodzą tu procesje... 8   
 
 Uzdrowienia i nawrócenia w Lourdes 9   
 
 Czy to naprawdę Cud? 10   
 
 Do Lourdes pielgrzymuje cały świat 11   
 
 Wielki Pielgrzym 12   
 
 Światowy Dzień Chorego 13   
 
 Litania do  
Najświętszej Maryi Panny z Lourdes
14   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Życie św. Bernadetty
 
 życiorys
 
 
 
 1844

W małej pirenejskiej wiosce Lourdes w rodzinie François Soubirous i Louise Casterot przyszła na świat dziewczynka, której na Chrzcie św. nadano imię Marie-Bernarde.


 
 
  
Louise Casterot, matka Bernadetty. Pomagała mężowi prowadzić młyn, zajmowała się domem i wychowywała dzieci. Bardzo przeżyła śmierć synka Jeana.

Francois Soubrious, ojciec Bernadetty. Był dobrym młynarzem, lecz wielu klientów nie płaciło mu należności. Rodzina Soubrious straciła młyn.

Fot.Plurigraf

 
 
 1855

Z powodu wielkiej biedy państwo Soubirous z czwórką dzieci zamieszkali w wilgotnej izbie o wymiarach cztery na cztery i pół metra. Mała Bernadetta opiekowała się rodzeństwem.


 
 
  
Młyn Lacade gdzie przez pewien czas mieszkała rodzina Soubrious.
 
 
 1857

13-letnia Bernadetta opuściła rodzinny dom i zamieszkała w Bartres u przybranej matki. Dziewczynka nie chodziła do szkoły, nie umiała pisać ani czytać.


 
 11 lutego 1858

Pierwsze objawienie Matki Bożej w Lourdes. Bernadetta w grocie nad rzeką zobaczyła Piękną Panią, która wyciągnęła w jej stronę ręce, a następnie uczyniła znak krzyża. Bernadetta zaczęła odmawiać różaniec.


 
 od 11 lutego do 16 lipca 1858

Najświętsza Maria Panna objawiła się osiemnaście razy Bernadetcie Soubirous.


 
 1858

Bernadetta przystąpiła do pierwszej Komunii św. W Lourdes dziewczynka uczęszczała do szkoły Sióstr Miłosierdzia i Nauczania Chrześcijańskiego. Siostry, wiedząc o ubóstwie rodziny
Soubirous, pozwoliły jej na bezpłatną naukę.


 
 1860

16-letnia Bernadetta zamieszkała z zakonnicami w hospicjum.


 
 1866

Bernadetta rozpoczęła nowicjat w Kongregacji Sióstr Miłosierdzia z Nevers. Przyjęła imię Maria Bernarda.


 
 1867

Siostra Maria Bernarda złożyła śluby zakonne i pozostała w domu generalnym w Nevers. Szybko zdobyła kwalifikacje pielęgniarki i opiekowała się chorymi.


 
 16 kwietnia 1879

siostra Bernarda zmarła w wieku 35 lat. Jej ostatnie słowa brzmiały: "Święta Mario Matko Boża, módl się za mnie biedną grzesznicę!".


 
 
  
Ciało św. Bernadetty po jej śmierci nie ulega procesowi rozkładu, mimo że go nie balsamowano. Skóra, włosy, mięśnie i paznokcie zachowały giętkość i elastyczność. Organy wewnętrzne podobnie. Św. Bernadetta wygląda jakby spała. Głowa nieco przekrzywiona na jedną stronę, kąciki ust są lekko uniesione. W rękach złożonych na piersiach wpleciony jest różaniec.

Fot. "Współcześni święci", wyd. Exter

 
 
 1925

Beatyfikacja Sługi Bożej Bernadetty. Ciało Bernadetty Soubirous ekshumowano. Odkryto, że jej doczesne szczątki nie uległy rozkładowi.


 
 1933

Papież Pius XI zaliczył bł . siostrę Bernardę w poczet świętych.


 
 

Dlaczego Bernadetta?


Cieszymy się, że możemy wam przedstawić przykład Bernadetty, tego dziecka biednego i nieznanego w świecie, ale wybranego przez Boga, które stało się zwiastunem Jego łask. Bóg, by pokonać przemoc - pisze św. Paweł - wybrał to, co w świecie najsłabsze. To, co w świecie jest bez nazwiska, to, czym się pogardza - właśnie na to pada wybór Boga.
  
  kard. Giovanni Roncalli (przyszły papież Jan XXIII)
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba