2001  nr. 2
 
  Fot. na okładce: Figura Matki Bożej w Lourdes (z archiwum Biura Pielgrzymkowego AVE w Katowicach).

Redakcja składa podziękowania ks. Stanisławowi Kowalikowi, autorowi książki "Maryja woła nas. Szlakiem europejskich Sanktuariów Maryjnych" oraz Wydawnictwom Pallottinum II i Plurigraf - Italia, za pomoc w opracowaniu tematu. Serdeczne Bóg zapłać.

 
 
 
 Objawienia Matki Bożej w Lourdes 1   
 
 Kronika Objawień 1858 r. 2   
 
 Jestem Niepokalane Poczęcie 3   
 
 Życie św. Bernadetty 4   
 
 Massabielle grota objawień 5   
 
 Idź do źródła, napij się z niego.. 6   
 
 Niech zbudują kaplicę... 7   
 
 Niech przychodzą tu procesje... 8   
 
 Uzdrowienia i nawrócenia w Lourdes 9   
 
 Czy to naprawdę Cud? 10   
 
 Do Lourdes pielgrzymuje cały świat 11   
 
 Wielki Pielgrzym 12   
 
 Światowy Dzień Chorego 13   
 
 Litania do  
Najświętszej Maryi Panny z Lourdes
14   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Niech przychodzą tu procesje...
 
 Niech przychodzą tu procesje. . .

To wezwanie PięknejPani jest dziś wypełniane przez wszystkich pielgrzymujących do Lourdes. Procesje stały się tu tradycją. Pielgrzymi uczestniczą w popołudniowej procesji eucharystycznej i wieczornej procesji maryjnej. Orszak zjednoczonych w cierpieniu, chorobie, troskach i kłopotach. Ludzie, którzy u Chrystusa przez Jego Matkę przyszli szukać pocieszenia.
 
 
  
W procesji maryjnej przed Bazyliką Różańcową gromadzą się ludzie wszystkich narodowości i ras. Każda grupa we własnym języku odmawia cząstkę różańca świętego.

Fot. Ryszard Rzepecki

 
Obecność Chrystusa w Lourdes najpełniej czuje się podczas procesji eucharystycznej, która rozpoczyna się codziennie o godz. 16.30. Orszak kroczy trasą spod groty i dociera do Bazyliki Różańcowej. Tam błogosławi się chorych Najświętszym Sakramentem. Jest to szczególny moment spotkania cierpiących z Chrystusem. Kapłan z Najświętszym Sakramentem każdego z osobna błogosławi monstrancją. Pierwsza procesja eucharystyczna w Lourdes miała miejsce w sierpniu 1887 roku. Przez lata, które upłynęły od tamtego czasu tysiące chorych uczestniczących w procesjach zyskało odwagę w cierpieniu, często stan ich zdrowia uległ poprawie.
Po zapadnięciu zmroku, o godz. 20.30 wyrusza spod groty procesja maryjna. Pierwsza procesja z zapalonymi świecami odbyła się 12 maja 1858 roku. Trasa procesji wiedzie spod groty objawień do Bazyliki Różańcowej. Wielu pielgrzymów porusza się na wózkach inwalidzkich. Wszyscy trzymają w rękach zapalone świece. Zmierzają po alejkach Esplanady w kierunku Bazyliki, śpiewając pieśń Lourdes: "Ave Maria". Jedno wspólne - choć w różnych językach - wołanie do Maryi o łaskę. Spod bazyliki, która znajduje się wyżej, procesja widoczna jest jako długa, kręta linia migoczącego światła, ciągnąca się w kierunku groty. Ale przede wszystkim to wielki łańcuch miłości do Maryi Niepokalanie Poczętej. Procesja kończy się odmówieniem Credo i błogosławieństwem. Potem tłum rozchodzi się w ciszy i skupieniu.
 
 
  
Chorzy z pomocą wolontariuszy zdążają ku grocie massabielskiej, skąd wyrusza procesja eucharystyczna.

Fot. Ryszard Rzepecki

 
 
 

Czuwamy podczas tej spokojnej nocy... Nie każdy z osobna, w cichości, ale jak nieprzeliczony lud, podążający za Jezusem Chrystusem... oświecając się nawzajem, pociągając jedni drugich, opierając się na wierze w Jezusa Chrystusa, na Jego słowach, które są światłem naszych serc. Jezus nam powiedział: Niech będą wasze pochodnie zapalone: pochodnia wiary, pochodnia modlitwy! Niech wasze modlitwy jednoczą się, by wznieść się ku Bogu jak płomień tych świec, by wraz z Maryją ofiarować Mu żarliwe dziękczynienie, a także by wspólnie skierować doń ogromne błaganie. Każdy niesie tu osobiste intencje, modli się o swoje własne zbawienie, za swoją rodzinę, wspólnotę, za swój kraj. To dobrze. Dziś wieczór połączmy te wszystkie pragnienia, by je powierzyć naszemu Ojcu Niebieskiemu przez Maryję.
  
  Jan Paweł II, procesja maryjna, Lourdes 1983
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba