2001  nr. 6
 
  Redakcja składa podziękowania Ojcu Czesławowi Drążkowi SJ, Księżom Jezuitom, Księdzu Gabrielowi Pisarkowi SCJ ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, Siostrom Wizytkom z Krakowa oraz Księdzu Redaktorowi Wojciechowi Miszewskiemu za wszechstronną pomoc merytoryczną oraz udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! W numerze skorzystano z materiałów i informacji zamieszczonych na stronach internetowych: www.jezuici.krakow.pl oraz www.sercanie.org.pl. 
 
 
 Serce Jezusa 
znak miłości Boga do ludzi
1   
 
 Życie św. Małgorzaty Marii Alacoque 2   
 
 Wielkie objawienia 
Serca Jezusowego
3   
 
 Pierwsze piątki miesiąca 4   
 
 Przewodnik św. Małgorzaty Marii 5   
 
 12 obietnic Pana Jezusa 6   
 
 Godzina Święta 7   
 
 Święto Serca Jezusowego 8   
 
 Nabożeństwo czerwcowe 9   
 
 Adoracja 
Najświętszego Sakramentu
10   
 
 Obraz Serca Jezusowego 11   
 
 Sercu Jezusa wszystko, co mam 12   
 
 Dokumenty papieskie 13   
 
 Intronizacja 14   
 
 Polacy umiłowali 
Najświętsze Serce Jezusa
15   
 
 Cuda Serca Jezusowego 16   
 
 Apostolstwo modlitwy 17   
 
 Hołd Narodu Polskiego 
Sercu Bożemu
18   
 
 Zakon Nawiedzenia 
Najświętszej Maryi Panny
19   
 
 Zgronadzenie Księży Najświętszego 
Serca Jezusowego
20   
 
 Litania 
do Najświętszego Serca Pana Jezusa
21   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Intronizacja
 
  U schyłku XIX w. wykształcił się zwyczaj poświęcania Sercu Jezusowemu diecezji, parafii, klasztorów, szkół i poszczególnych rodzin. Wielkim orędownikiem takich aktów był papież Leon XIII. Zalecając praktykowanie intronizacji uważał, że przyczynia się ona do umocnienia wiary, zachowania przykazań Bożych i pokonania zła.
 
 
  
Fot. W. Januś
 
 
  Istotą intronizacji jest publiczne uznanie władzy Serca Jezusa nad daną społecznością. Nie chodzi o nadanie Chrystusowi godności królewskiej, bowiem jest On Królem niezależnie od woli człowieka, lecz o wprowadzenie Go jako Króla do naszego życia. Powinno to być potwierdzone uroczystym umieszczeniem obrazu Serca Jezusowego w wyróżnionym miejscu. Do tradycji intronizacji nawiązuje dziś Ojciec Święty Jan Paweł II, który często powtarza: "Uratujcie rodzinę" i wzywa do budowania w rodzinie cywilizacji miłości. Poprzezintronizację rodzina staje się "Kościołem domowym".
 
 
 
 

Intronizacja w rodzinie
Akt intronizacji w rodzinie poprzedza przygotowanie duchowe członków rodziny. W tym celu należy wcześniej odprawić nowennę - np. uczestniczyć w dziewięciu codziennych Mszach św. Przed samą intronizacją domownicy powinni przyjąć Komunię św. Aktu dokonujemy przed obrazem Serca Jezusa, który umieszczamy na honorowym miejscu. Przy zapalonej świecy odmawiamy wybrane modlitwy, a następnie odczytujemy formułę aktu poświęcenia. Dla wypełnienia zobowiązań należy co najmniej raz w roku odnawiać, ten akt podczas rodzinnej modlitwy.
 
 
 
 

Ufność do Serca Bożego w rodzinie nigdy nie zawodzi (autentyczne świadectwo):
"Mając szczególne nabożeństwo do Boskiego Serca, któremu poświęciłam się osobiście i poprzez intronizację w rodzinie, otrzymałam wiele dowodów cudownej wprost opieki Najświętszego Serca... W 1944 r. w czasie działań wojennych znalazłam się z dwojgiem powierzonych mi dzieci na linii frontu... Na chwilę przed nalotem jedno z nich opuściło niepostrzeżenie schron. Będąc nieomal pewną, że dziecko zginęło w czasie gwałtownego wybuchu, byłam bliska rozpaczy. Z głębi duszy jednak błagałam: "Boskie Serce Jezusa, to niemożliwe, wszak ufam Tobie!"... Dziecko jednak nie wracało, a ja razem z drugim zmuszona byłam pod gradem kul i pocisków opuścić miejsce ukrycia... I nie zawiodło to Wielkie Serce Boga pokładanej w Nim ufności. Przeprowadziło nas bezpiecznie pod falami ognia i gradem pocisków. A po powrocie z tułaczki jeszcze jedna nagroda ufności i wiary w Ojcowskie Serce Boga - zaginione dziecko znalazło się żywe i całe w objęciach szczęśliwej matki".
  
  opracowano na podst. archiwum "Posłańca Serca Jezusowego"
 
 
Misja ojca Mateo
 
  Do upowszechnienia idei intronizacji przyczynił się Peruwiańczyk - o. Mateo Crawley-Boevey. Po święceniach kapłańskich z wielką gorliwością oddał się pracy i zapadł na ciężką chorobę. Wysłany przez przełożonych do Europy, cudownie odzyskał zdrowie w sanktuarium Serca Jezusowego w Paray-le-Monial. Odtąd przez resztę życia szerzył nabożeństwo do Najświętszego Serca. Pragnął oddać pod Jego panowanie całą ludzką rodzinę. Wędrował po obu Amerykach, odwiedził Europę, dotarł do Japonii, Filipin i na Cejlon. Kazania wygłaszał po hiszpańsku, portugalsku, francusku, włosku i angielsku. Stał się znany jako apostoł intronizacji. Skutki prowadzonego przez o. Mateo dzieła były zadziwiające. Intronizacja przyczyniła się do wielu nawróceń, odnotowano też liczne uzdrowienia.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba