2002  nr. 14
 
  Redakcja składa podziękowania Ojcu Nikodemowi Gdykowi OFM za pomoc merytoryczną oraz udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych Redakcji "Ziemi Świętej".
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 I stał się człowiekiem 1   
 
 Dzisiaj w Betlejem 2   
 
 Modlitwa była jedyną ostoją 3   
 
 Szczególna Wieczerza 4   
 
 Wigilijne zwyczaje 5   
 
 Radując się z narodzenia Boga 6   
 
 Żywy obraz Narodzin Pańskich 7   
 
 Święta Świętych 8   
 
 Śnieg topniał od łez 9   
 
 Cud pojednania 10   
 
 Czy wiesz, że... 11   
 
 Pieśń o cichej nocy12   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Dzisiaj w Betlejem
 
  Rokrocznie pielgrzymi ze wszystkich kontynentów - niczym Trzej Królowie - przybywają do Betlejem w wigilijną noc i wsłuchują się w głos aniołów obwieszczających: Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel
(Łk 2,11).
Czy tak będzie i w tym roku?
 
 
  
Betlejem położone jest na wzgórzach o wysokości 800 m nad poziom morza.
 
 
  Dwa tysiące lat po przyjściu na świat Chrystusa na Betlejem odciska swe piętno konflikt palestyńsko-izraelski. Ciągle żywa jest tu pamięć o oblężeniu bazyliki Narodzenia Pańskiego, które miało miejsce wiosną tego roku. Wydarzenia te i ciągły stan niepewności kładą się cieniem na życiu Betlejem. Z pewnością jednak - jak co roku - ojcowie franciszkanie poprowadzą uroczystą Pasterkę. Nie może bowiem zabraknąć nadziei, która płynie z Jezusowego żłóbka. W wigilijny wieczór z Groty Narodzenia Jezusa przypomniane zostanie światu Boże orędzie pokoju. Czy dotrze do "ludzi dobrej woli", czy Ziemia Święta stanie się ziemią pokoju?
 
 
  
Około 3 kilometry od Betlejem znajduje się Pole Pasterzy. To stąd pasterze przyszli do groty Narodzenia Pańskiego, aby oddać pokłon Dzieciątku. Dziś, jak przed dwoma tysiącami lat pasą się tu owce i kozy.
 
 
 Betlejem znaczy "Dom chleba"

Dla każdego chrześcijanina Betlejem nierozerwalnie łączy się z narodzinami Chrystusa. Historia tego miasta zaczęła się jednak znacznie wcześniej. Było ono miastem rodzinnym Dawida i miejscem namaszczenia go na króla Izraela. Nigdy jednak nie urosło w siłę, zdominowane przez oddaloną o zaledwie 8 kilometrów potężną Jerozolimę. Jego nazwa mówi, czym było Betlejem dla okolicznej ludności. Oznacza ona "dom chleba". Miasto jest otoczone urodzajnymi wzgórzami i dolinami, mimo iż leży na skraju Pustyni Judzkiej. Dziś Betlejem, zamieszkiwane przez ok. 40 tys. ludzi, w części chrześcijan, znajduje się na terytorium Autonomii Palestyńskiej.
 
 
  
Miejsce narodzin Chrystusa jest celem pielgrzymek od zarania chrześcijaństwa. W 326 r. nad betlejemską grotą św. Helena i jej syn cesarz Konstantyn wybudowali jedną z najpiękniejszych świątyń w Ziemi Świętej - Bazylikę Narodzenia Pańskiego.
 
 
 Pasterka betlejemska

Obchody Bożego Narodzenia w miejscu, gdzie Jezus Chrystus przyszedł na świat, gromadzą chrześcijan z różnych krajów. Dla tych, którzy nie mogą przyjechać, na cały świat transmitowana jest uroczysta Pasterka. Kościół św. Katarzyny, w którym odprawiana jest Pasterka, zapełnia się pielgrzymami na kilka godzin przed nabożeństwem. W oczekiwaniu na nabożeństwo wierni słuchają czytania Pisma Świętego w różnych językach, w tym również po polsku. Pasterka rozpoczyna się o północy. Czytania mszalne odbywają się po arabsku; tak jak kazanie patriarchy, powtórzone następnie po francusku. Kolędy rozbrzmiewają w języku łacińskim i po arabsku.
 
  Oprac. O. Nikodem Gdyk, Komisarz Ziemi Świętej w Polsce
Zdjęcia: archiwum redakcji "Ziemi Świętej"
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba