2002  nr. 2
 
  Redakcja składa podziękowania Braciom Bonifratrom z Konwentów Krakowskiego i Warszawskiego za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Misja bonifratrów 1   
 
 Święty Jan Boży 
- ojciec ubogich i chorych
2   
 
 Grenada będzie dla ciebie krzyżem! 3   
 
 Szpital biedny, lecz nowoczesny 4   
 
 Bracia, czyńcie dla siebie dobrze! 5   
 
 Bonifratrzy - zakon potrzebny światu 6   
 
 Św. Jan Grande 7   
 
 Św. Ryszard Pampuri 8   
 
 Szpital Bonifratrów w Krakowie 9   
 
 W służbie chorym 10   
 
 Mogę pomagać potrzebującym... 11   
 
 Tomek 12   
 
 Ziołolecznictwo Bonifratrów 13   
 
 Nadciśnienie tętnicze 14   
 
 Świadectwa 15   
 
 Apostolstwo Chorych 16   
 
 Litania 
do Świętego Jana Bożego
17   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Św. Ryszard Pampuri
 
 
  
Św. Ryszard Pampuri - lekarz bonifrater.
 
 
  Urodził się ponad sto lat temu, w roku 1897 w Trivolzio we Włoszech. Na chrzcie otrzymał imiona Erminio Filippo. Studia medyczne odbył w sławnym Uniwersytecie w Pawii.
 
  On zdziera więcej butów. Ryszard Pampuri traktował zawód lekarza jako misję miłosierdzia. Wychowany w głębokiej wierze wykonywał swe obowiązki na chwałę Boga. Mimo słabego zdrowia wszystkie siły poświęcał chorym, a zarobione pieniądze hojnie rozdawał biednym. Zdarzało się, że po wizycie u chorego wracał do domu w cudzych, zniszczonych butach, swoje zostawiwszy jakiemuś biedakowi. Mówił wtedy: "Ja jeżdżę bryczką, a on chodzi pieszo, więc zdziera więcej butów niż ja". Czasem przyprowadzał do domu ubogich, aby mogli nasycić głód i sam usługiwał im przy stole.
Wszystko dla chorych. Swych ciężej chorych pacjentów odwiedzał kilka razy dziennie, a nawet zaglądał do nich nocą. Jeden z nich wspominał, że w ciężkich chwilach doktor spędził przy nim całą noc, nie przyjmując nawet filiżanki kawy. Pewnej staruszce przepisał codzienne przemywanie głowy lekarstwem. Gdy okazało się, że jej krewni nie chcą wykonywać tej prostej czynności, sam podjął się owej pracy.
Na początku praktyki lekarskiej złożył śluby w Trzecim Zakonie św. Franciszka, a pięć lat później poprosił o przyjęcie do zakonu bonifratrów. Gdy przystąpił do niego w 1927 r., został bratem Ryszardem. Niestety, trzy lata później zapadł na bardzo ciężkie zapalenie płuc. Zmarł w 1930 r., mając zaledwie 33 lata.
Droga na ołtarze. Z Ryszardem Pampuri wiąże się wiele cudownych uzdrowień. Niejednokrotnie prośba o jego wstawiennictwo u Boga skutkowała wyleczeniem w beznadziejnych przypadkach. Znane jest cudowne uleczenie dziesięcioletniego chłopca, który miał ciężko uszkodzone oko. Lekarze orzekli, że chłopiec nie będzie już na nie widział. Lecz gdy rodzice chorego zwrócili się do błogosławionego o wstawiennictwo, rana zniknęła bez śladu. W 1981 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał beatyfikacji brata Ryszarda, a siedem lat później ogłosił go świętym.
 
 
 
 

Św. Benedykt Menni
Urodził się w Mediolanie w połowie XIX w. Mając 19 lat, przywdział habit bonifratrów. W 1867 r. udał się do Hiszpanii, gdyż papież Pius IX powierzył mu zadanie odnowienia działalności zakonu w tym kraju.
Najpierw utworzył szpital psychiatryczny w Ciempozuelos koło Madrytu. Później założył kolejne szpitale w Grenadzie, Sewilli, Maladze, Gibraltarze, Madrycie i w innych miastach, również w Portugalii. Rozszerzył działalność na kraje Ameryki Łacińskiej i otrzymał od Stolicy Apostolskiej prawo ustanowienia hiszpańsko-amerykańskiej prowincji bonifratrów. Gdy zgłosiły się do niego kobiety pragnące poświęcić życie opiece nad chorymi, utworzył Zgromadzenie Sióstr Szpitalnych od Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zmarł w 1914 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w 1985 r. zaliczył go w poczet błogosławionych, zaś kanonizacja miała miejsce w 1999 r.

 
 
 
 

W obronie wiary
Hiszpania lat trzydziestych XX wieku była miejscem prześladowań religijnych. Wielu księży poniosło śmierć w obronie wiary i Kościoła. Zginęli wtedy zakonnicy z siedmiu wspólnot bonifraterskich. Męczeńską śmierć poniosło m.in. 24 zakonników ze wspólnoty Ciempozuelos, którzy prowadzili sanatorium psychiatryczne. Dwunastu braci ze wspólnoty w Carabanchel Alto, którzy prowadzili szpital dla epileptyków, rozstrzelano tylko za to, że wierzyli w Boga. Niektórych braci, jak tych ze wspólnoty Talavera de la Reina, przed zgładzeniem bestialsko męczono. Bonifratrzy dali dowód wyjątkowego bohaterstwa, wybierając śmierć, a nie rezygnację z posługi chorym. W 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 71 braci-męczenników.

 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba