2002  nr. 5
 
  Redakcja składa serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stanisławowi Dziwiszowi oraz Ojcu Przeorowi Janowi Mazurowi OSPPE za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Bóg zapłać! 
 
 
 Szczepanów 
miejsce narodzin św. Stanisława
1   
 
 Biskup krakowski 2   
 
 Męczeństwo św. Stanisława 3   
 
 Ołtarz ojczyzny na Wawelu 4   
 
 Relikwiarze św. Stanisława 5   
 
 Bp Stanisław Dziwisz: 
Z tym Świętym zrosło się 
moje życie
6   
 
 Skałka miejsce męczeństwa i śmierci 
św. Stanisława
7   
 
 Paulini skałeczni 
opiekunowie sanktuarium 
św. Stanisława
8   
 
 Św. Paweł Pierwszy Pustelnik 9   
 
 Wyższe Seminarium Duchowne 
Zakonu Paulinów
10   
 
 Kościół na Skałce 11   
 
 Krypta zasłużonych 12   
 
 Cudowna sadzawka 13   
 
 Z Wawelu na Skałkę 14   
 
 Pielgrzymka 
Skałka - Jasna Góra
15   
 
 Młodzież kocha papieża 16   
 
 Radio Maryja na Skałce 17   
 
 Na paulińską nutę 18   
 
 Wezwania do św. Stanisława 
Biskupa i Męczennika
19   
 
 Czy wiesz, że...20   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Kościół na Skałce
 
  Skałka budzi zainteresowanie przede wszystkim ze względu na związaną z nią historię św. Stanisława. Ale najwcześniejsze dzieje sanktuarium też są godne uwagi.
 
 
  
Panoramiczne ujęcie kościoła i klasztoru skałecznego od strony Wisły.
 
 
 
Rotunda św. Michała
 
  Skałka to jedno z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Krakowie. Świadczą o tym wyniki badań archeologicznych oraz imię pierwszego patrona - św. Michała Archanioła, którego często obierano za patrona świątyń zaraz po przyjęciu przez Polskę wiary chrześcijańskiej.
Pierwszy kościół na Skałce miał kształt rotundy. Uświęcone krwią Biskupa Męczennika miejsce zachowano później w trakcie wznoszenia kościoła gotyckiego, pozostawiając rotundę jako absydę przylegającą do nowej świątyni.
Wiemy o tym tylko z przekazów pisemnych i wykopalisk archeologicznych, bowiem zarówno mury będące niemymi świadkami śmierci Biskupa, jak i późniejsza budowla gotycka nie zachowały się do naszych czasów. Gdy w 1733 r., zaczęło grozić jej zawalenie, rozebrano ją. W tym miejscu zbudowano istniejący do dziś barokowy kościół.
 
 
Podwójne wezwanie
 
  Dzisiejszy kościół p.w. św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa Męczennika jest świątynią trójnawową o przestronnym wnętrzu. W 1751 r. kościół został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Andrzeja Stanisława Kostkę Załuskiego. Wtedy też otrzymał podwójne wezwanie.
Barokowy kościół wyróżnia się jednolitym stylem. Jego monumentalna fasada z dwoma wieżami była inspirowana wzorami wczesnego baroku włoskiego. W dwóch nawach bocznych znajdują się niewielkie ołtarze z czarnego marmuru. Najbardziej znanym dziś miejscem na Skałce jest Krypta Zasłużonych, w której pochowano wybitnych przedstawicieli kultury i nauki polskiej. Obok kościoła znajduje się klasztor ojców paulinów.
 
 
  
Kościół otaczają ogrody o powierzchni ponad jednego hektara, częściowo dostępne dla wiernych

Fot. Mariusz Wilk

 
 
 Kongres dynastii Piastów

Za sprawą kultu św. Stanisława kościół na Skałce stał się miejscem ważnych wydarzeń w życiu narodu. W związku z uroczystościami kanonizacyjnymi doszło w Krakowie w 1254 r. do największego w historii zgromadzenia książąt polskich. Jan Długosz pisze, że oprócz rezydującego obok, na Wawelu, Bolesława Wstydliwego (będącego wówczas władcą Polski) przybyli też książę wielkopolski i poznański Przemysław, książę kujawski i łęczycki Kazimierz oraz mazowiecki Ziemowit i opolski Władysław. Wybitny historyk Władysław Semkowicz nazwał to spotkanie "kongresem dynastii Piastów".
 
 
  
Relikwiarz osłaniający ślady krwi św. Stanisława osadzony w ścianie kościoła.

Fot. archiwum oo. paulinów

 
 
 

Kościół skałeczny należy do tych świątyń, w których młodzi ludzie najchętniej wstępują w związki małżeńskie. Dla mieszkańców Krakowa Skałka stała się "kościołem ślubów". W ostatnich latach sakrament małżeństwa zawierało tu ponad sto par rocznie.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba