2002  nr. 5
 
  Redakcja składa serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stanisławowi Dziwiszowi oraz Ojcu Przeorowi Janowi Mazurowi OSPPE za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Bóg zapłać! 
 
 
 Szczepanów 
miejsce narodzin św. Stanisława
1   
 
 Biskup krakowski 2   
 
 Męczeństwo św. Stanisława 3   
 
 Ołtarz ojczyzny na Wawelu 4   
 
 Relikwiarze św. Stanisława 5   
 
 Bp Stanisław Dziwisz: 
Z tym Świętym zrosło się 
moje życie
6   
 
 Skałka miejsce męczeństwa i śmierci 
św. Stanisława
7   
 
 Paulini skałeczni 
opiekunowie sanktuarium 
św. Stanisława
8   
 
 Św. Paweł Pierwszy Pustelnik 9   
 
 Wyższe Seminarium Duchowne 
Zakonu Paulinów
10   
 
 Kościół na Skałce 11   
 
 Krypta zasłużonych 12   
 
 Cudowna sadzawka 13   
 
 Z Wawelu na Skałkę 14   
 
 Pielgrzymka 
Skałka - Jasna Góra
15   
 
 Młodzież kocha papieża 16   
 
 Radio Maryja na Skałce 17   
 
 Na paulińską nutę 18   
 
 Wezwania do św. Stanisława 
Biskupa i Męczennika
19   
 
 Czy wiesz, że...20   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Młodzież kocha papieża
 
  To był wieczór, który wielu z nas zapamięta do końca życia. 8 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II przybył na Skałkę, aby w miejscu męczeńskiej śmierci św. Stanisława spotkać się z wielotysięczną rzeszą młodzieży.
 
 
  
O papieskim pobycie na Skałce przypomina krzyż, stojący tuż obok sadzawki św. Stanisława. Co roku, w rocznicę pamiętnego wieczoru z 1979 r., krakowscy studenci modlą się tutaj w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.
 
 
  Ogrody klasztorne ojców paulinów już od rana zapełniały się rozentuzjazmowanym tłumem. Młodzi zajmowali każdy kawałek wolnej przestrzeni: na murach otaczających Skałkę, na balkonach pobliskich kamienic, a nawet na drzewach okalających plac. Czas oczekiwania wypełniała modlitwa, przeplatana śpiewem i muzyką. Nad głowami falowały transparenty z nazwami duszpasterstw akademickich i grup oazowych. Gdy nadjechał papieski orszak, kilkudziesięciotysięczna rzesza oszalała z radości. Ojciec Święty udał się do kościoła, aby oddać cześć św. Stanisławowi i spotkać się z przedstawicielami świata kultury i nauki.
Pokonując zmęczenie po trudnym dniu, Ojciec Święty ożywił się, jakby od dawna czekał na wieczorne spotkanie. Od pierwszych chwil nawiązał z młodzieżą bezpośredni kontakt, żartował, żywo reagował na śpiew, zwłaszcza ulubionej "Barki". W pełnych humoru słowach wspominał swoje wieloletnie związki z krakowskimi duszpasterstwami akademickimi.
Spotkanie przeciągało się, lecz w końcu nadszedł moment pożegnania. Po raz kolejny zaintonowano "Barkę", a Ojciec Święty podchwycił melodię i zaśpiewał wraz z tysiącami młodych. Gdy Jan Paweł II schodził z podium, tysiące głosów skandowało: "Młodzież kocha Papieża", "Niech żyje Papież", "Zostań z nami".
Wracaliśmy ze Skałki radośni, pewniejsi siebie, umocnieni i solidarni. Wiedzieliśmy, że Ojcu Świętemu to spotkanie także sprawiło wielką radość.
 
  (jk)
 
 
  
Spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą na Skałce 8 czerwca 1979 r.
 
 
  Zdjęcia: archiwum oo. paulinów.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba