2002  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Kazimierzowi Brzozowskiemu CRL, Księdzu Janowi Brzozowskemu CRL oraz Księdzu Stefanowi Ryłko CRL za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdęciowych.
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 Gietrzwałd - polskie Lourdes 1   
 
 One ujrzały Maryję 2   
 
 125. rocznica objawień Matki Bożej 3   
 
 Wnikliwe badania 4   
 
 Dumni ze swej polskości 5   
 
 Objawienia uznane przez Kościół 6   
 
 Dalsze losy wizjonerek 7   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka 8   
 
 Króluj nam, Matko! 9   
 
 W polskim Lourdes 10   
 
 Pod opieką Bożej Matki 11   
 
 Sanktuarium na skraju lasu 12   
 
 Cudowne źródło 13   
 
 Droga Krzyżowa 14   
 
 Informacje o sanktuarium 15   
 
 Kanonicy w służbie Maryi 16   
 
 Katarzynki w Gietrzwałdzie 17   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka  "Fundatorką" Służek 18   
 
 Litania 
do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
19   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Gietrzwałd - polskie Lourdes
 
  Gietrzwałd - warmińska wieś w pół drogi między Olsztynem a Ostródą.
Turyści chętnie tu zaglądają, bo miejscowość jest pięknie położona i blisko stąd do okolicznych lasów i jezior. Jednak wiele tysięcy ludzi przybywa co roku do Gietrzwałdu nie z myślą o wypoczynku, ale żeby nawiedzić sławne Sanktuarium Maryjne, w którym 125 lat temu objawiła się Matka Boża.
 
 
  
Uroczystości w Sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Fot. arch. Sanktuarium w Gietrzwałdzie

 
 
  Jak w Lourdes i w Fatimie

Było to w czasach niewoli, kiedy państwo pruskie różnymi sposobami starało się zniemczyć zamieszkałą na Warmii ludność polską. Przez dwanaście tygodni dwu miejscowym dziewczynkom ukazywała się Najświętsza Maryja Panna; przekazywała polecenia, wzywała do pobożnego życia, udzielała rad. Między 27 czerwca a 16 września 1877 roku Matka Boża ukazała się 160 razy. Obie wizjonerki widziały Ją codziennie po dwa lub trzy razy. Z czasem objawienia te zaczęły gromadzić wielu ludzi, ale Najświętsza Panienka ukazywała się tylko owym dziewczynkom. Pod tym względem widzenia w Gietrzwałdzie były podobne do objawień w Lourdes i w Fatimie, gdzie Maryja również wybrała biedne dzieci.

Trwały znak

Rok 1877 odcisnął trwały znak na ziemi warmińskiej. Ludzie umocnili się w wierze, wielu doznało łaski nawrócenia. Fakt, że Matka Boża przemawiała do dzieci w języku polskim, wzmocnił więź z kulturą ojczystą. Gietrzwałd stał się celem licznych pielgrzymek, których nie zaniechano ani w okresie prześladowań hitlerowskich, ani w latach walki z Kościołem za czasów PRL.
Objawienia gietrzwałdzkie szczegółowo opisywano i analizowano zarówno w czasie ich trwania, jak i później. Wszystkie badania w pełni potwierdziły ich wiarygodność. W roku 1977 ordynariusz warmiński ks. bp Józef Drzazga wydał dekret zatwierdzający kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dziś są one jedynymi objawieniami maryjnymi w Polsce oficjalnie uznanymi przez Kościół.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba