2002  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Kazimierzowi Brzozowskiemu CRL, Księdzu Janowi Brzozowskemu CRL oraz Księdzu Stefanowi Ryłko CRL za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdęciowych.
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 Gietrzwałd - polskie Lourdes 1   
 
 One ujrzały Maryję 2   
 
 125. rocznica objawień Matki Bożej 3   
 
 Wnikliwe badania 4   
 
 Dumni ze swej polskości 5   
 
 Objawienia uznane przez Kościół 6   
 
 Dalsze losy wizjonerek 7   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka 8   
 
 Króluj nam, Matko! 9   
 
 W polskim Lourdes 10   
 
 Pod opieką Bożej Matki 11   
 
 Sanktuarium na skraju lasu 12   
 
 Cudowne źródło 13   
 
 Droga Krzyżowa 14   
 
 Informacje o sanktuarium 15   
 
 Kanonicy w służbie Maryi 16   
 
 Katarzynki w Gietrzwałdzie 17   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka  "Fundatorką" Służek 18   
 
 Litania 
do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
19   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Katarzynki w Gietrzwałdzie
 
  W Sanktuarium w Gietrzwałdzie pracują siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy.
 
  Początki Zgromadzenia sięgają roku 1571, kiedy to zaledwie dziewiętnastoletnia dziewczyna, Regina Protmann, pochodząca z bogatej braniewskiej rodziny, idąc za głosem serca poświęciła swoje życie Jezusowi Chrystusowi.
Był to okres trudnych doświadczeń, których doznała ludność ziemi warmińskiej. W wyniku klęsk żywiołowych niszczących płody rolne wielu ludzi zmarło z głodu. Klęski te spotęgowała epidemia dżumy, zbierając największe żniwo w latach 1571-1572. Wtedy to dojrzało w Reginie powołanie życiowe. Chciała pomagać najbardziej potrzebującym. Wraz z dwiema przyjaciółkami założyły wspólnotę.
W roku 1583 biskup warmiński Marcin Kromer zatwierdził Pierwsze Reguły, które powstały przy współudziale ojców jezuitów, będących kierownikami duchowymi sióstr. W roku 1602 Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny zostało uznane przez Stolicę Apostolską jako jedno z pierwszych zgromadzeń o charakterze kontemplacyjno-czynnym. Z modlitwy siostry czerpały siłę do swoich codziennych zadań, a były nimi: opieka nad chorymi i biednymi, wychowanie i kształcenie dziewcząt, troska o paramenty liturgiczne i o wystrój kościołów.
Regina Protmann zmarła w Braniewie 18 stycznia 1613 roku w opinii świętości. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ją do chwały ołtarzy 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.
Pierwsze Katarzynki przybyły do Gietrzwałdu w kwietniu 1904 roku. Zajęły się ambulatoryjnym pielęgnowaniem chorych i prowadzeniem przedszkola. Po wybudowaniu przez parafię, w latach 1909-1910, domu siostry otoczyły opieką także pielgrzymów, przybywających do miejsca objawień Matki Bożej. Ze względu na dobre położenie wśród lasów i jezior, dom ten służył później także jako dom wypoczynkowy i sanatorium. Poza tym organizowano w nim rekolekcje i różne kursy. Siostry pracowały w nim również podczas II wojny światowej, przychodząc z pomocą wszystkim potrzebującym.
Aktualnie Siostry Katarzynki w Gietrzwałdzie pracują także w zakrystii i w kancelarii parafialnej.
 
 
  
Bł. Regina Protmann

Fot. archiwum

 
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba