2002  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Kazimierzowi Brzozowskiemu CRL, Księdzu Janowi Brzozowskemu CRL oraz Księdzu Stefanowi Ryłko CRL za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdęciowych.
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 Gietrzwałd - polskie Lourdes 1   
 
 One ujrzały Maryję 2   
 
 125. rocznica objawień Matki Bożej 3   
 
 Wnikliwe badania 4   
 
 Dumni ze swej polskości 5   
 
 Objawienia uznane przez Kościół 6   
 
 Dalsze losy wizjonerek 7   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka 8   
 
 Króluj nam, Matko! 9   
 
 W polskim Lourdes 10   
 
 Pod opieką Bożej Matki 11   
 
 Sanktuarium na skraju lasu 12   
 
 Cudowne źródło 13   
 
 Droga Krzyżowa 14   
 
 Informacje o sanktuarium 15   
 
 Kanonicy w służbie Maryi 16   
 
 Katarzynki w Gietrzwałdzie 17   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka  "Fundatorką" Służek 18   
 
 Litania 
do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
19   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Matka Boża Gietrzwałdzka  "Fundatorką" Służek
 
  W roku 1878 jeden z najsłynniejszych polskich kapucynów - bł. o. Honorat Koźmiński, będąc pod głębokim wrażeniem objawień w Gietrzwałdzie, założył Zgromadzenie Służek NMP Niepokalanej.
 
 
  
Bł. Honorat Koźmiński

Fot. archiwum

 
 
  Służki są jednym z 17 zgromadzeń założonych przez o. Koźmińskiego. Zakonnik bardzo się przejął objawieniami w Gietrzwałdzie i natychmiast podjął działania, by odpowiedzieć na apel Matki Bożej, wypełniając zawartą w objawieniach wolę Bożą. "Matka Boża jakby przeszła całą katolicką Europę, ratując słabnącą wiarę, napominając i pocieszając, rozbudzając nowe życie i zapał religijny [...]. Nigdy jednak nie słyszano jeszcze, aby tak długo i tak przystępnie i w sposób tak uroczysty ukazała się Matka Boża, jak to miało miejsce w Gietrzwałdzie" - pisał o. Honorat, nawiązując do objawień w Lourdes i w Marpingen. Kapucyn pragnął, by cała Polska zobowiązała się do odmawiania Różańca, a po objawieniach gietrzwałdzkich powołał do życia Zgromadzenie Służek Maryi Niepokalanej. Za datę założenia tego nowego zgromadzenia uznano Święto Matki Bożej Różańcowej, a Matkę Bożą Gietrzwałdzką obwołał o. Honorat jego "Fundatorką". Błogosławieństwu Matki Bożej przypisywano też niezwykle szybki rozwój Zgromadzenia.
Najważniejszymi zadaniami Służek Maryi było propagowanie nabożeństwa różańcowego (przez 20 pierwszych lat swej działalności siostry założyły 760 Róż Żywego Różańca), abstynencji od napojów alkoholowych oraz rozpowszechnianie książek religijnych. Na początku XX wieku siostry prowadziły wiele placówek wychowawczych, głównie ochronek; otworzyły też kilka szkół zawodowych. Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjno-czynny - łączy modlitwę z codzienną pracą zawodową. Dom generalny Służek znajduje się w Mariówce.0
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba