2002  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Kazimierzowi Brzozowskiemu CRL, Księdzu Janowi Brzozowskemu CRL oraz Księdzu Stefanowi Ryłko CRL za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdęciowych.
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 Gietrzwałd - polskie Lourdes 1   
 
 One ujrzały Maryję 2   
 
 125. rocznica objawień Matki Bożej 3   
 
 Wnikliwe badania 4   
 
 Dumni ze swej polskości 5   
 
 Objawienia uznane przez Kościół 6   
 
 Dalsze losy wizjonerek 7   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka 8   
 
 Króluj nam, Matko! 9   
 
 W polskim Lourdes 10   
 
 Pod opieką Bożej Matki 11   
 
 Sanktuarium na skraju lasu 12   
 
 Cudowne źródło 13   
 
 Droga Krzyżowa 14   
 
 Informacje o sanktuarium 15   
 
 Kanonicy w służbie Maryi 16   
 
 Katarzynki w Gietrzwałdzie 17   
 
 Matka Boża Gietrzwałdzka  "Fundatorką" Służek 18   
 
 Litania 
do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
19   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Króluj nam, Matko!
 
  Na cudownym wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej widnieje łaciński napis, w którym Maryję nazwano Królową Nieba. Ludzie na Warmii od dawna pragnęli, aby słowa te znalazły potwierdzenie w uroczystej koronacji, dokonanej na mocy decyzji papieża.
 
 
Prośba o koronację
 
  Z inicjatywą ukoronowania obrazu wystąpili ojcowie z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, opiekunowie sanktuarium w Gietrzwałdzie. W roku 1960 zwrócili się do ówczesnego ordynariusza diecezji warmińskiej, ks. biskupa Tomasza Wilczyńskiego, z prośbą o wystosowanie w tej sprawie wniosku do Rzymu.
 
 
  
Dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację obrazu.
 
 
  Ta myśl nie była obca arcypasterzowi diecezji. Wszak co roku odwiedzał on Matkę Bożą Gietrzwałdzką w święto Jej Narodzin i liczył na Nią w swych planach odrodzenia życia religijnego na Warmii. W roku 1962, po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, podpisał podanie, które za pośrednictwem sekretariatu Prymasa Polski zostało skierowane do Stolicy Apostolskiej. Dokument watykański zezwalający na koronację został wystawiony 20 października 1963 roku. Ponieważ jednak zbiegło się to z obradami Soboru Watykańskiego II, ceremonię koronacyjną odłożono do roku 1967. W ten sposób odbyła się ona dokładnie w 90. rocznicę objawień.
 
 
  
W uroczystościach koronacyjnych wzięli udział: ks. kard. Stefan Wyszyński i ks. kard. Karol Wojtyła.
 
 
 
150 tysięcy wiernych
 
  Do podniosłego aktu koronacji doszło 10 września 1967 r. Główna uroczystość została poprzedzona nabożeństwami okolicznościowymi, które rozpoczęły się dzień wcześniej. Uroczystości miały wyjątkową oprawę i trwały przez całą noc; dla uczestniczących w nich były niepowtarzalnym przeżyciem. 9 września sumę pontyfikalną celebrował ks. bp Jan Obłąk, biskup pomocniczy diecezji warmińskiej. Wieczorem odbyły się nieszpory, a o godzinie 2.00 w nocy wyruszyła procesja z kościoła do źródełka. O północy, o 4.00 nad ranem i o 6.00 odprawiono kolejne Msze święte. W tym czasie wielu pielgrzymów przystąpiło do spowiedzi i przyjęło Komunię świętą. O godz. 8.30 procesja z wizerunkiem Matki Bożej wyruszyła od źródełka.
Prymas Tysiąclecia, Stefan kard. Wyszyński w kazaniu podczas uroczystości koronacji powiedział: "Składamy na Twoje skronie, Święta Matko Ziemi Warmińskiej, Złote Korony, abyś będąc Matką, królowała! Klękamy przed Tobą w duchu pełnego oddania się Tobie w macierzyńską niewolę, byleby tylko tym aktem wyprosić wolność Kościołowi w świecie i w naszej Ojczyźnie, byleby tylko zabezpieczyć w Polsce pokój i ducha jedności". Świadkami nałożenia złotych koron papieskich było 33 polskich biskupów. Uroczystość zgromadziła ok. 150 tys. pielgrzymów z całej Polski.
 
 
  
Koronę na głowę Maryi nałożył ks. bp Jan Drzazga (na zdjęciu), zaś na głowę Dzieciątka - ks. kard. Stefan Wyszyński.
 
 
  Zdjęcia: arch. Sanktuarium w Gietrzwałdzie
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba