2003  nr. 2
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Biskupowi Vittorio Lanzaniemu, Delegatowi Zarządu Bazyliki św. Piotra na Watykanie (Fabbrica di San Pietro in Vaticano) za udostępnienie archiwów i materiałów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Świadectwo 2000 lat 1   
 
 Piotr jest tutaj 2   
 
 Piotr, czyli Skała 3   
 
 Kościół namiestnika Chrystusa 4   
 
 Plac św. Piotra 5   
 
 Świadek wiary i historii 6   
 
 U progu bazyliki św. Piotra 7   
 
 W srecu Bazyliki 8   
 
 Bezcenne relikwie 9   
 
 Krzesło na ołtarzu 10   
 
 Pieta 11   
 
 Błogosławieństwo 
pierwszego papieża
12   
 
 Następcy św. Piotra 13   
 
 Podziemny świat Bazyliki 14   
 
 Święto Katedry św. Piotra15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Świadectwo 2000 lat
 
  Odpowiedź na pytanie, który z kościołów jest najbardziej znany na świecie jest prosta. To Bazylika św. Piotra na Watykanie. Gdybyśmy jednak zapytali, dlaczego stoi ona właśnie w tym miejscu, odpowiedź wymagałaby głębszego zastanowienia. Nie każdy bowiem wie, że zbudowano ją na grobie Pierwszego Apostoła.

Wszystko zaczęło się w chwili, gdy Pan Jezus powierzył Apostołowi Piotrowi zadanie prowadzenia Kościoła. Wypełniając zleconą misję, św. Piotr udał się do stolicy Imperium Rzymskiego i tam zginął - podobnie jak jego Nauczyciel - na krzyżu. Jego grób przyciągał chrześcijan z różnych stron cesarstwa i stał się miejscem jednoczenia wspólnoty. Powstała tu pierwsza bazylika, a z czasem obok niej siedziba papieży.

Od kilkunastu wieków swą obecnością na Wzgórzu Watykańskim papieże potwierdzają ścisłą więź ze św. Piotrem. Bazylika jest zaś tym miejscem, gdzie pielgrzymi z całego świata mogą nie tylko pomodlić się razem z Ojcem Świętym, ale także obcować z dziedzictwem dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa.

Ta jedna z największych świątyń wyznawców Chrystusa jest bowiem szczególnym świadectwem historii Kościoła katolickiego. Historii opowiedzianej przez setki malowideł, mozaik i rzeźb, które ukazują Świętą Rodzinę, Apostołów, świętych i innych ludzi oddanych wierze. Historii zapisanej w grobowcach spoczywających tu papieży. Ale przede wszystkim historii męczeńskiej śmierci i wiecznego spoczynku św. Piotra.

 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba