2003  nr. 3
 
  Redakcja składa podziękowanie Ojcu Profesorowi Józefowi Mareckiemu OFMCap oraz Siostrze Dyrektor Andrzei Białej za pomoc merytoryczną, udostępnienie materiałów, źródeł archiwalnych i zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Maryjne Serce 
Chrześcijaństwa
1   
 
 Z Nazaretu do Loreto 2   
 
 Szkatułka z perłą 3   
 
 Wielcy ludzie w małym domku 4   
 
 Szczególne spotkania 5   
 
 Patronka 
powietrznych podróżników
6   
 
 Loretańska Królowa Polski 7   
 
 Najbardziej polskie 
z włoskich miast
8   
 
 Nazaretanki 9   
 
 Loreto i lorety 10   
 
 Loreto po krakowsku 11   
 
 Z ziemi włoskiej do Polski 12   
 
 Litania Loretańska 
do Najświętszej Maryi Panny
13   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Szczególne spotkania
 
  W ciszy loretańskiego sanktuarium papieże polecali najważniejsze sprawy całego Kościoła Matce Bożej. Tutaj też zwierzają się Maryi ze swych codziennych trosk zwykli ludzie. Szczególnymi pątnikami są chorzy, którzy pielgrzymują do Loreto, by prosić Maryję o wytrwałość w cierpieniu, a także o łaskę uzdrowienia.
 
  Jan XXIII odbył pielgrzymkę do włoskich sanktuariów, Asyżu i Loreto. Papież wyruszył w podróż pociągiem. Wszystkie mijane stacje były odświętnie przybrane, a dostojnego pątnika witały tłumy wiernych oraz bicie dzwonów. Papież udzielał błogosławieństwa stojąc w otwartym oknie pociągu. Po przybyciu do Loreto Jan XXIII udekorował figurę Matki Boskiej Loretańskiej złotą koroną. Świadkami tego zdarzenia było około 50 tys. wiernych.
 
 
  
Jan Paweł II był w Loreto w 1979 r.

Fot. Archiwum Kapucynów

 
 
 
Uzdrowienie chorych, módl się za nami
 
  Od wielu wieków Loretańska Maryja jest nadzieją chorych. Również i współcześnie od kwietnia do końca października do Jej Świętego Domku przybywają chorzy z tzw. białych pociągów, by prosić Ją o ulgę w cierpieniach. Znaczenie, jakie to miejsce ma dla wszystkich cierpiących doskonale rozumie Ojciec Święty Jan Paweł II. To właśnie na jego życzenie w 1998 r. odbył się tutaj Światowy Dzień Chorego.
W Domu Maryi jest miejsce dla wszystkich Jej dzieci. Tam gdzie mieszka Bóg, człowiek znajduje schronienie, umocnienie i pokój, zwłaszcza w godzinie próby. Dzięki Maryi, ŤUzdrowieniu chorychť, niepewni znajdują pomoc, wątpiący - światło, a pogrążeni w cierpieniu i chorobie - ulgę.
 
 
Łzy nadziei
 
  Podczas Światowego Dnia Młodzieży w Loreto w 1995 r. Ojciec Święty modlił się o zakończenie wojny w Bośni i Hercegowinie. Stąd popłynęło w świat przesłanie Papieża do młodych: "To wam powierzona jest misja wytyczenia nowych dróg braterstwa między narodami, aby można było budować jedną ludzką rodzinę". Podczas uroczystości w Loreto w studio telewizyjnym zorganizowanym w bunkrze w Sarajewie zebrali się młodzi ludzie, by modlić się z Ojcem Świętym. Kiedy udało się uzyskać z nimi łączność satelitarną, Jan Paweł II powiedział: "Chciałbym być wśród was" i "jest możliwe zbudować Europę nadziei, dzięki młodym modlącym się w tej chwili". Wówczas kamera pokazała młodą dziewczynę, Sonię. Po jej twarzy spływały łzy. Zdjęcie to obiegło cały świat.

 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba