2003  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowania Siostrom Misjonarkom Miłości z Katowic oraz Panu Walterowi Serra, Dyrektorowi VELAR Editrice za pomoc merytoryczną i udostępnienie archiwum zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Święta za życia 1   
 
 Ganxhe znaczy "pączek kwiatu" 2   
 
 Czas powołania 3   
 
 W służbie ubogim Kalkuta 4   
 
 O godne umieranie 5   
 
 Miejsce Niepokalanego Serca 6   
 
 Misjonarka wśród trędowatych 7   
 
 Dzień powszedni misjonarek miłości 8   
 
 Dzieci wyrwane śmierci 9   
 
 Życie jest darem Boga 10   
 
 Świat dziękuje Matce Teresie 11   
 
 Matka Teresa w Polsce 12   
 
 "Dotknąć Jezusa w ubogich" 13   
 
 Osierociła świat 14   
 
 Sześć zasadniczych kroków15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Życie jest darem Boga
 
  W Indiach XX wieku wielu polityków szukając rozwiązania kwestii demograficznej propagowało aborcję. Matkę Teresę zawsze oburzały takie wypowiedzi. Była wielką obrończynią życia dzieci nienarodzonych. Wszelkimi siłami broniła świętości życia.
 
  Jak zwykle gdy stała w obliczu trudnego problemu, Matka Teresa wystąpiła z konkretną propozycją. Do wszystkich szpitali i klinik rozesłała apel, by zaprzestano zabijania dzieci nienarodzonych i jednocześnie zapewniła, że wszystkie nowo narodzone dzieci porzucone z jakichkolwiek powodów zostaną przyjęte przez siostry misjonarki miłości i znajdą u nich opiekę. Wiedziała, że w Indiach żyje wiele bezdzietnych małżeństw, których gorącym pragnieniem jest wychowywanie chociażby przybranego dziecka. Jej hasłem stało się: "Zwalczamy zabijanie nienarodzonych za pomocą adopcji".
 
 
 
 

Matka Teresa przebywając w szpitalu swoją modlitwą i cierpieniem włączyła się w walkę o prawo do życia polskich dzieci. W 1996 r. wystosowała list do Polaków, w którym czytamy:


Moi kochani Polacy!


(...) Z całych sił starajmy się utrzymać jedność polskich rodzin. Wnośmy prawdziwy pokój w naszą rodzinę, otoczenie, miasto, kraj, świat. Zaczynajmy od pełnego miłości pokochania małego dziecka już w łonie matki. Jak już wielokrotnie mówiłam w wielu miejscach, tym co najbardziej niszczy pokój we współczesnym świecie, jest aborcja - ponieważ jeżeli matka może zabić własne dziecko, co może powstrzymać ciebie i mnie od zabijania się nawzajem?


Najbezpieczniejszym miejscem na świecie powinno być łono matki, gdzie dziecko jest najsłabsze i najbardziej bezradne. W pełni zaufania, całkowicie zdane na matkę. I pamiętajcie, że Jezus powiedział: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40) .(...)

  
  Matka Teresa
 
 
 
 
  
Misjonarki miłości kierują się słowami założycielki: "Zawsze mamy przygotowane miejsce, łóżko i serce dla twojego chorego, porzuconego, biednego czy niechcianego dziecka".

Fot. VELAR

 
 
 
 
 Świętość życia

W odróżnieniu od domów dla umierających czy domów dla trędowatych również założonych przez Matkę Teresę, w ośrodku Siśu Bhawan zawsze jest głośno i radośnie. Płacz noworodków miesza sie tu z krzykami bawiących się większych dzieci, które pod troskliwą opieką sióstr łatwo zapominają o doznanych nieszczęściach. Częstymi gośćmi w Siśu Bhawan są bezdzietne małżeństwa pragnące dokonać adopcji. Pary miejscowe wybierają chłopców, pary przybywające z krajów zachodnich częściej decydują się na dziewczynki. Gdy tu przychodzą, na ścianie rozmównicy wita ich hymn na cześć życia, który rozpoczyna się od słów: "Życie jest okazją: skorzystaj z niej".
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba