2003  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowania Siostrom Misjonarkom Miłości z Katowic oraz Panu Walterowi Serra, Dyrektorowi VELAR Editrice za pomoc merytoryczną i udostępnienie archiwum zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Święta za życia 1   
 
 Ganxhe znaczy "pączek kwiatu" 2   
 
 Czas powołania 3   
 
 W służbie ubogim Kalkuta 4   
 
 O godne umieranie 5   
 
 Miejsce Niepokalanego Serca 6   
 
 Misjonarka wśród trędowatych 7   
 
 Dzień powszedni misjonarek miłości 8   
 
 Dzieci wyrwane śmierci 9   
 
 Życie jest darem Boga 10   
 
 Świat dziękuje Matce Teresie 11   
 
 Matka Teresa w Polsce 12   
 
 "Dotknąć Jezusa w ubogich" 13   
 
 Osierociła świat 14   
 
 Sześć zasadniczych kroków15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Ganxhe znaczy "pączek kwiatu"
 
  Osoby, które znały Matkę Teresę w czasach jej dzieciństwa i młodości, nie dostrzegały w niej niczego wyjątkowego. Być może przyczyną tego była jej wrodzona skromność i niechęć do działania na pokaz.
 
 
  
Zanim świat poznał ją jako Matkę Teresę z Kalkuty nazywała się Agnes Ganxhe Bojaxhiu.

Fot. VELAR

 
 
  W biografiach Matki Teresy można spotkać dwie daty urodzenia: 26 lub 27 sierpnia 1910 r. W pewnym sensie obie są prawdziwe. Pierwsza data jest dniem przyjścia na świat. Tę drugą ona sama wymieniała jako dzień swoich urodzin, gdyż została w tym dniu ochrzczona. Przyjęcie sakramentu chrztu - narodziny do życia w Chrystusie - uważała za wydarzenie ważniejsze.
Była córką Albańczyków zamieszkałych w Skopje, mieście leżącym wówczas na terenie Serbii. Zanim przyjęła imię Teresa, nazywała się Agnes Ganxhe Bojaxhiu. Po albańsku Ganxhe znaczy "pączek kwiatu". Miała starszego brata Lazëra i młodszą siostrę Agatę. Nie wywodziła się z biednej rodziny, jak pisały niegdyś gazety. Jej ojciec był człowiekiem dobrze sytuowanym biznesmenem. Znajomość kilku języków obcych pomagała mu prowadzić interesy w całej Europie. Jako patriota albański angażował się też w działalność polityczną. Przypłacił ją śmiercią, bowiem w nieznanych okolicznościach został podstępnie otruty i zmarł w 1919 r. w wieku zaledwie 45 lat. Zdaniem Lazëra, brata Ganxhe, zbrodni tej dokonała policja jugosłowiańska.
 
 
 
 

W początku XX wieku większość mieszkańców Albanii wyznawała islam. Rodzina Bojaxhiu od kilku pokoleń należała do katolickiej mniejszości. Codzienna wspólna modlitwa rodziców z dziećmi pomagała przetrwać trudne chwile. Matka Teresa, wspominając głęboką religijność członków swojej rodziny, powtarzała często: "Rodzina, która razem się modli, pozostaje razem".
 
 
  
Ganxhe (z prawej) z rodzeństwem: starszym bratem Lazërem i młodszą siostrą Age.

Fot. VELAR

 
 
 Albania - ojczyzna Matki Teresy

Albania to niewielki kraj, ciemiężony w ciągu wieków przez despotów - rodzimych i obcych. Od XV wieku przez blisko pięć stuleci okupowali go Turcy, którzy narzucali Albańczykom islam.

W zachowaniu przez Albańczyków tożsamości narodowej dużą rolę odegrała wiara chrześcijańska. Przyczyniła się ona do zachowania języka i kultury albańskiej. Podobnie jak Polska w czasach zaborów, Albania nieraz buntowała się przeciw ciemiężycielowi. Niepodległość odzyskała w 1912 r.

Podczas I wojny światowej kraj okupowały różne wojska, zaś powojenny okres politycznego zamętu skończył się dyktaturą Ahmeda beg Zogu. W maju 1939 r. do Albanii znów wkroczyła obca armia, tym razem włoska, zastąpiona kilka lat poźniej przez niemiecką.

Po wyparciu Niemców w kraju zapanował z kolei komunistyczny reżim. Jego przywódca, Enver Hodża zerwał kontakty z całym światem (poza komunistycznymi Chinami). Spowodował także zamknięcie wszystkich świątyń i doprowadził kraj do ruiny gospodarczej. Dopiero wraz z załamaniem się komunizmu w Europie Wschodniej w 1989 r. Albania zaczęła wracać na drogę demokracji. Dzięki temu Matka Teresa mogła w 1991 r., niemal u schyłku swego życia, po raz pierwszy postawić stopę na ojczystej ziemi.

 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba