2003  nr. 9
 
  Redakcja składa podziękowania Siostrom Misjonarkom Miłości z Katowic oraz Panu Walterowi Serra, Dyrektorowi VELAR Editrice za pomoc merytoryczną i udostępnienie archiwum zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Święta za życia 1   
 
 Ganxhe znaczy "pączek kwiatu" 2   
 
 Czas powołania 3   
 
 W służbie ubogim Kalkuta 4   
 
 O godne umieranie 5   
 
 Miejsce Niepokalanego Serca 6   
 
 Misjonarka wśród trędowatych 7   
 
 Dzień powszedni misjonarek miłości 8   
 
 Dzieci wyrwane śmierci 9   
 
 Życie jest darem Boga 10   
 
 Świat dziękuje Matce Teresie 11   
 
 Matka Teresa w Polsce 12   
 
 "Dotknąć Jezusa w ubogich" 13   
 
 Osierociła świat 14   
 
 Sześć zasadniczych kroków15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Miejsce Niepokalanego Serca
 
  Stworzyć Dom dla Umierających - łatwo powiedzieć! O zakupie choćby najskromniejszego budynku misjonarki miłości nie mogły marzyć. Matka Teresa rozpoczęła długą wędrówkę po instytucjach w poszukiwaniu wolnego lokalu, za który nie trzeba by płacić. Osoby, do których przychodziła, z uznaniem mówiły o jej pomyśle, ale to było wszystko. Lekarze, do których wybrała się w pierwszej kolejności, nie chcieli nawet słyszeć o opiece nad ludźmi śmiertelnie chorymi.
 
 
 
 
  
Podopiecznych - chorych i wycieńczonych - siostry znajdują na ulicach Kalkuty. W 1980 r. - po blisko 30 latach istnienia Nirmal Hriday - podsumowując gigantyczną pracę wykonaną przez misjonarki miłości, Matka Teresa stwierdziła, że w samej tylko Kalkucie zebrały one z ulic ponad 40 tysięcy chorych. Ponad 18 tys. zmarło na ich rękach.

Fot. Ryszard Rzepecki

 
 
 
Nirmal Hriday
 
  Wydawało się, że projekt skazany jest na upadek. A jednak uparta misjonarka dotarła do urzędnika, który znalazł rozwiązanie. Ona była chrześcijanką, on - muzułmaninem, ale rozumiał jej intencje. Przypomniał sobie, że przy świątyni indyjskiej bogini Kali znajduje się opuszczony dom pielgrzyma. Miasto mogło przekazać budynek misjonarkom w użytkowanie. Matka Teresa nazwała go Nirmal Hriday, co znaczy "Miejsce Niepokalanego Serca". Wystarczyła zaledwie doba, by siostry uprzątnęły zdewastowany budynek.
 
 
 
 
Wielkie dzieło sióstr
 
  Nie wszystkim podobało się, że tuż obok świątyni Kali prowadzą działalność katolickie zakonnice. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy dostrzeżono, z jakim poświęceniem i miłością siostry traktują umierających. Pod ich opiekę trafił kiedyś jeden z kapłanów bogini Kali cierpiący na gruźlicę - chorobę, której Hindusi panicznie się obawiali. Został wyleczony i nie mógł wyjść z podziwu, jak wielką troskę okazano mu w trudnych chwilach.
 
 
 
 Przekonał się na własne oczy

Prowadząc działalność w Kalkucie Matka Teresa spotkała się z zarzutem, że jej rzeczywistym celem jest nawracanie Hindusów na chrześcijaństwo. Gdy pozwolono jej urządzić Dom dla Umierających obok świątyni Kali, jeden z polityków ogłosił, że doprowadzi do usunięcia katolickich zakonnic z tego świętego dla Hindusów miejsca. Był przekonany, że siostry nie robią niczego pożytecznego. Aby tego dowieść, poszedł przyjrzeć się z bliska pracy misjonarek miłości. To co ujrzał, poruszyło go do głębi. Nie przypuszczał, że ktoś potrafi z takim poświęceniem opiekować się ludźmi w ich ostatnich dniach. Po tej wizycie oświadczył swoim wyborcom: "Obiecałem wam, że przepędzę stąd zakonnice - i zrobię to, jeśli przyprowadzicie tu wasze matki, żony, siostry i córki, aby wykonywały ich pracę. W świątyni macie boginię z kamienia, a tutaj są żywe boginie".
 
 
 
 Jan Paweł II w Domu dla Umierających

Przebywając w 1986 r. z pielgrzymką w Indiach Ojciec Święty Jan Paweł II nie ominął domu misjonarek miłości Nirmal Hriday. Po wejściu dłuższą chwilę przyglądał się w zadumie tablicy, na której odnotowano liczbę zmarłych w dniu poprzednim, po czym poszedł między chorych. Pochylał się nad nimi, błogosławił ich, jednego nakarmił. A później niespodziewanie zapytał Matkę Teresę, czy nie otworzyłaby swojego domu w Watykanie. W Watykanie nie wszystkim się ten pomysł spodobał. Obawiano się, jak odniosą się do takiego miejsca turyści. Ojciec Święty nie podzielił jednak tych obaw i dwa lata po wizycie w Indiach misjonarki miłości otworzyły na terenie Państwa Watykańskiego dom gościnny dla najuboższych.
 
 
  
Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Dom dla Umierających w 1986 r.

Fot. VELAR

 
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba