2004  nr. 1
 
  Redakcja składa podziękowania Ojcu Komisarzowi Nikodemowi Gdykowi OFM z Komisariatu Ziemi Œwiętej, Kustoszowi Sanktuarium Najœwiętszej Rodziny - Księdzu Józefowi Jakubcowi oraz Kostoszowi Sanktuarium Dziecištka Jezus w Jodłowej - Księdzu Franciszkowi Cieœli za pomoc merytorycznš oraz udostępnienie archiwum i zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Wielkie dzieło Świętej Rodziny 1   
 
 Tu słowo ciałem się stało 2   
 
 Wybrana przez Boga 3   
 
 Maryja i Elżbieta 4   
 
 Potomek królewskiego rodu 5   
 
 Dni powszednie Józefa 6   
 
 Czas spełnionych proroctw 7   
 
 Pasterze przed Mędrcami 8   
 
 W ciszy nazartańskiego domu 9   
 
 Rodzina - nasze Nazaret 10   
 
 Sanktuarium rodzin 11   
 
 Boskie Dzieciątko 12   
 
 Jezulatko z Pragi 13   
 
 Dzieciątko z Jodłowej 14   
 
 Świadectwa z księgi 15   
 
 Rzymianie mówią: Santo Bambino 16   
 
 Oni widzieli... 17   
 
 Litania do Najświętszej Rodziny18   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Dzieciątko z Jodłowej
 
  Jodłowa to niewielka miejscowość położona na południu Polski. Znajduje się między Tarnowem a Krosnem. Tutaj pośród pięknych lasów znajduje się polskie sanktuarium Praskiego Dzieciątka Jezus.
 
 
  
Figura Dzieciątka z Jodłowej została koronowana w 1908 r. Korona małego Jezusa wykonana jest ze złota i ozdobiona drogocennymi kamieniami szlachetnymi.

Fot. Franciszek Mróz

 
 
 
Według praskiego wzoru
 
  Figurkę Dziecięcia znajdującą się w Jodłowej sporządzono na wzór rzeźby z Pragi. Z tą tylko różnicą, że wykonano ją nie drewna, lecz z gipsu. Dzieciątko jodłowskie, tak samo jak praskie, ma 45 cm wysokości. Jego twarz jest delikatna i piękna. Prawa dłoń Dziecka unosi się w geście błogosławieństwa, druga zaś trzyma królewskie jabłko. Posążek przybrany jest w białą tunikę, na którą zakłada się jeden z bogato zdobionych strojów.
 
 
W kościele i w domu
 
  Figurka małego Jezusa trafiła do Jodłowej ponad sto lat temu i od tego czasu miejscowa ludność mocno zżyła się z Dzieciątkiem. Trudno we wsi znaleźć domostwo, w którym nie byłoby Jego wizerunku. Wierni co wtorek zbierają się w kościele na Mszy św. wotywnej. Szczególnie ważnym okresem w życiu Jodłowej jest Boże Narodzenie. Uroczystości liturgiczne poprzedzone są m.in. nowenną i nabożeństwem nazywanym Drogą Betlejemską.

Dzieciątko jest obecne nie tylko w kościele, ale także w obrzędach domowych. Gdy nowożeńcy mają się udać do ślubu, rodzice mówią: "Niech cudowne Dzieciątko jodłowskie wam błogosławi i wami się opiekuje". Żaden z mieszkańców Jodłowej nie wyjedzie w dłuższą podróż bez Jego wizerunku. U Dzieciątka mieszkańcy szukają opieki i wsparcia, do Niego zwracają się o zdrowie i dobrą pogodę na czas żniw.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba