2004  nr. 4
 
  Redakcja składa podziękowania Matce Przełożonej Sióstr Dominikanek Klauzurowych z klasztoru „Na Gródku” w Krakowie oraz Matce Julii Stanisławie Bakalarz Przełozonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr œw. Dominika za pomoc merytorycznš oraz udostępnienie archiwum i zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Święta, która została doktorem kościoła 1   
 
 Córka farbiarza 2   
 
 Dominikańska tercjanka 3   
 
 Życie w cierniowej koronie 4   
 
 Sytgmaty - znaki od Pana 5   
 
 Święta trudnych czasów 6   
 
 Na progu życia wiecznego 7   
 
 Siena - miasto św. Katarzyny 8   
 
 Bazylika św. Dominika 
w Sienie
9   
 
 Cuda sieneńskiej Świętej 10   
 
 Za wstawiennictwem świętej 11   
 
 Kościół i klasztor 
Mniszek Dominikańskich 
"Na Gródku" w Krakowie
12   
 
 Litania 
do św. Katarzyny ze Sieny
13   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Siena - miasto św. Katarzyny
 
  Siena to średniowieczne miasto leżące pod niebem Toskanii słynące z burzliwych dziejów i arcydzieł architektury oraz sztuki. Otacza je siedmiokilometrowy gruby mur - pozostałość z czasów średniowiecza. Znajdują się w nim liczne bramy. Na jednej z nich widnieją słowa: Jeszcze szczerzej niż swe bramy Siena otwiera ci serce.
 
 
Siena przed wiekami
 
  Z Sieną było związane całe życie św. Katarzyny. Jeszcze na początku XIV w. była to jedna z największych i najzamożniejszych metropolii Europy. Było to miasto wielkich bankierów, kupców, sukienników, polityków, ale także rabusiów i awanturników. Gród przecina gęsta siatka wąskich uliczek. W owych niespokojnych czasach te mroczne zaułki były sceną wielu morderstw, a dzwony nader często biły na trwogę z powodu wojen, pożarów czy śmiertelnych epidemii.
 
 
Lud szaleńców i świętych
 
  Sieneńczycy to lud kontrastów i skrajności. Byli zdolni zarówno do najohydniejszych zbrodni, jak i do najgorętszych porywów pobożności i szlachetności; przerażali wojowniczością i zadziwiali gościnnością, potrafili nienawidzić i hucznie się bawić. Nagłe i niespodziewane nawrócenia zatwardziałych grzeszników nie dziwiły tu nikogo. Z Sieny wywodziło się wielu papieży oraz świętych i błogosławionych. Ale nawet tutaj prosta dziewczyna skupiająca wokół siebie grono uczniów i pouczająca papieża oraz monarchów była zjawiskiem niezwykłym. W tamtych czasach było nie do pomyślenia, by niewiasta z ludu zajmowała się czymś innym niż prowadzenie domu. Kobiety we wszystkich dziedzinach życia były podporządkowane woli mężczyzn. Jaką odwagą musiał Bóg obdarzyć tę bezbronną i delikatną kobietę, która przemierzając niebezpieczne sieneńskie ulice nawoływała szaleńców do pojednania.
 
 
 
 Sanktuarium Świętej

W tym domu mieszkała liczna rodzina Benincasa. Budynek zbudowany jest w stylu renesansowym z kamienia i cegły. Szczególną uwagę zwracają piękne krużganki. Ponad sześć wieków temu dom ten tętnił życiem i dziecięcym gwarem. Miejsce to zachowało ducha tamtych czasów. Przechadzając się po krużgankach łatwo można sobie wyobrazić, jak mała Katarzyna biega tu wraz z licznym rodzeństwem, a ze środka dochodzą pokrzykiwania energicznej Mony Lapy, krzątającej się wokół domowego gospodarstwa.

W XV w. dom rodzinny Świętej przekształcono w sanktuarium, które do dziś jest celem licznych pielgrzymek i jedną z atrakcji turystycznych Sieny.
 
 
  
Dom rodzinny Świętej - dziś jej sanktuarium

Fot. Patrycja Sarga

 
 
 Palazzo Pubblico

Trudno wymienić wszystkie zapierające dech w piersiach zabytki, które sprawiają, że nad Sieną wciąż unosi się duch czasów jej dawnej wielkości i chwały. Sercem Sieny jest plac Campo. Tu od zawsze koncentrowało się życie tego magicznego grodu, tu przeżywano porażki i tu świętowano zwycięstwa. Tak jest do dziś. Nad tętniącym życiem Campo unosi się jeden z najpiękniejszych gotyckich pałaców w Toskanii - Palazzo Pubblico. Ten majestatyczny budynek jest jakby częścią Campo. Nie tylko tworzy z placem harmonijną całość architektoniczną, ale także dzieli z nim sieneńską historię i tradycję. Urzędowali w nim dawni radcy sieneńscy; dziś jest siedzibą władz gminy. Sale Palazzo Pubblico to bogate komnaty wypełnione dziełami sztuki. Jest wśród nich także okazała kaplica.

Z wieży pałacu z wysokości 88 metrów można podziwiać wspaniałą panoramę całego miasta.
 
 
 
 Duomo

Na najwyższym wzgórzu Sieny uroczyście wznosi się monumentalna świątynia zachwycająca przepiękną, bogatą fasadą z białego marmuru, ozdobioną mozaikami i rzeźbami świętych oraz proroków. To Duomo - sieneńska katedra nosząca wezwanie Matki Bożej Wniebowziętej. Zalicza się ją do najbogatszych katedr Europy.

Trudno zliczyć dzieła sztuki, jakie kryje ten ogromny, królujący nad miastem gmach. Nie brak wśród nich dzieł tak wielkich postaci jak Michał Anioł czy Gian Lorenzo Bernini, współtwórcy wielkości i piękna Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Sieneńska katedra mieści także skarbiec, bibliotekę i muzeum.
 
 
  
Fot. Szymon Pulcyn
 
 
 Palio kontrad

Jak przed wiekami, tak również i dziś Siena podzielona jest na rywalizujące ze sobą dzielnice zwane kontradami.

Obecnie Siena liczy 17 kontrad. Każda z nich ma swoje godło. Ten, mający swoje korzenie w średniowieczu, podział najwyraźniej uwidacznia się co roku w lipcu podczas ludowego święta zwanego Palio. To bajeczne widowisko: barwne korowody, pochody przedstawicieli różnych zawodów w historycznych kostiumach, orszaki rycerzy, giermków i paziów, trzepocące proporce, bicie bębnów, odgłosy trąb. Tę manifestację wielkości i dumy Sieny kończy szalony turniej konny. Biorą w nim udział, przy dzikim aplauzie tłumów, jeźdźcy reprezentujący poszczególne kontrady. Trudno opisać chwilę triumfu: wybuchy niepohamowanej radości i entuzjazmu, bicie wszystkich dzwonów miasta. A wieczorem triumfująca kontrada zaprasza wszystkich sieneńczyków na Wieczerzę Zwycięstwa.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba