Jak osiągnąć stoicki spokój?

Stoicki spokój wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z mnichami. To właśnie oni charakteryzują się cierpliwością oraz wytrwałością. Przejawia się to między innymi w regularnych modlitwach. W jaki sposób osiągnąć taki stan? Odpowiadamy.

Stoicki spokój – czym właściwie jest?

Stoicki spokój odwołuje się do szkoły filozoficznej, jaką jest stoicyzm. Powstała ona w końcu IV wieku przed naszą erą. Samo założenie filozofii stoickiej mówi, że głównymi czynnikami, które zapewniają szczęście ludziom, to kierowanie się takimi wartościami jak cnota rozum, dyscyplina moralna oraz odcięcie emocji od zdarzeń zewnętrznych.

Stoicki spokój to inaczej niewzruszenie na to, co otacza nas dookoła. Właśnie taką technikę stosuje wielu różnorodnych mnichów. Wiele osób podkreśla filozofię stoicką jako element, który pozwala przetrwać wiele nieprzyjemnych okresów w życiu. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu nurt to również pozbawienie pozytywnych emocji podczas szczęścia. Ta filozofia mówi o tym, aby nie cieszyć się nad wyraz oraz nie martwić się. Jest to harmonia między szczęściem a smutkiem.

Taka harmonia z pewnością odwołuje się do wielu różnorodnych zbiorach religijnych. Wszystko ze względu na fakt, że podczas ich trwania występuje wiele zdarzeń. Nie zawsze kończą się one szczęśliwym zakończeniem. Sprawia to, że należy wystrzegać się jakichkolwiek emocji oraz skupić się na przekazie. Pomaga to wytrwać w swojej cnocie. Jest to ważny punkt, jeśli chodzi o wierność Bogu.

Stoicki spokój a wiara

Stoicki spokój ma bardzo ważny związek, jeśli chodzi o wiarę. Wszystko ze względu na fakt, że to właśnie dzięki niemu można lepiej zrozumieć przekazy, które daje nam Bóg. Nie zawsze będą one przepełnione szczęściem oraz radością. Należy również spodziewać się, dla których będziemy musieli przetrwać cierpienie. Jest to naturalny proces życia każdej istoty, która żyje.

Stoicki spokój sprawia, że można przede wszystkim patrzeć w przyszłość z nadzieją. Ta filozofia ułatwia przetrwanie gorszych dni, które każdy z nas posiada, jeśli chodzi o religię. Wówczas chwilę zwątpienia szybko zostaną rozwiane. Można dzięki temu oddać się Bogu w całości. Jest to podstawa, jeśli chodzi o otrzymanie Królestwa Niebieskiego.

Wiara zawsze powinna być harmonią w życiu każdego człowieka. Jest to spowodowane faktem, że nieustannie poddaje nas ona próbie. Należy wówczas być wytrwałym oraz zawsze dążyć do celu. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach pełnych pokus. Wynikają one między innymi ze zmieniających się priorytetów. Szczególnie jest to widoczne, jeśli mowa o osobach młodych.

Stoicyzm a epikureizm

Stoicyzm jest przeciwieństwem epikureizmu. Ta filozofia natomiast nawiązuje do tego, aby czerpać jak najwięcej z życia. Nawołuje ona do chwytania dnia oraz niemartwienia się złymi przeżyciami. Dzięki niej można osiągnąć błogość oraz możliwość radowania się nawet podczas złych momentów w życiu.

Epikureizm niestety nie sprawdza się, jeśli chodzi o wiarę. Wszystko ze względu na fakt, że powoduje on szybkie zwątpienie. Jest to spowodowane głównie faktem, że religie posiadają skonstruowane kanony oraz obowiązki, których należy przestrzegać. Epikureizm nie uznaje żadnych ograniczeń. Szybko można zwątpić w istnienie Boga, który przede wszystkim przemawia do nas podczas pełnego skupienia oraz oddania. Właśnie dlatego należy być cierpliwym oraz wytrwałym.

Stoicyzm i życie człowieka

Stoicyzm przydaje się również w codziennym życiu. Wszystko ze względu na fakt, że pozwala on wyeliminować negatywne emocje. Mogą być one spowodowane między innymi brakiem cierpliwości oraz sytuacjami, na które nie mamy wpływu.

Wówczas codzienne problemy przestają mieć znaczenie. Możemy dzięki temu zachować harmonię nawet podczas stresowych sytuacji. Należy jednak zadbać o dokładną analizę tego nurtu filozoficznego oraz poznanie jego tajników. Z pewnością można to zrobić na przykład podczas czytania Biblii. To właśnie tam ukazane są różnorodne sytuacje, których ludzie zostawali poddani próbie. Zawsze należy liczyć na odpowiednie wynagrodzenie za swoje czyny.

Stoicyzm to bardzo ważny element filozoficzny, który z pewnością sprawi, że można będzie poprawić swoje życie nie tylko religijne. Aby go ściągnąć należy przede wszystkim zapoznać się z jego tajnikami.