Jak znaleźć motywację?

Motywacja jest bardzo ważną częścią naszego życia. Dzięki niej możemy się udoskonalać oraz przełamywać bariery. Jednak skąd ją pozyskać? Przedstawiamy kilka cennych rad.

Zacznij od regularności

Motywacja to stan, który można wyćwiczyć. Zrobienie tego nie zawsze jest proste i przyjemne. Początki bywają trudne, ponieważ musimy się zmusić do postawienia pierwszego kroku. Robienie czegoś wbrew swoim uczuciom nie jest przyjemnym procesem, jednak bardzo ważnym. Każde działanie musi zostać przez nas zapoczątkowane, aby wywołać lawinę.

Tak właśnie można wyćwiczyć sobie motywację. Jednak osiągnięcie tego procesu wymaga od nas regularności. Jest jedna złota zasada: co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj. Jest to klucz do sukcesu. Nie czekajmy na daną chwilę. Gdy ona nastąpi nasz mózg może podsunąć nam inną wymówkę. Zaskoczmy go i zróbmy daną rzecz teraz. Nie myślmy o niej zbyt intensywnie – po prostu wstańmy i wynieśmy śmieci, posprzątajmy pokój lub wykonajmy kilkuminutowe ćwiczenie.

Taki proces powtarzajmy wiele razy. Za każdym razem skupiajmy się tylko na tym, co robimy w danej chwili. Nie traćmy czasu na wymyślanie wymówek, przez które możemy stracić zapał do pracy. Motywacja wkrótce stanie się naszym sojusznikiem, który będzie działał intuicyjnie. Przy każdej czynności, którą musimy wykonać będziemy to robić bez zastanowienia się.

Myśl o tym, co da Ci dana rzecz

Jeśli nigdy nie mamy motywacji do działania to zawsze atakujmy swój umysł celami, które możemy osiągnąć. Przykładów jest wiele: jeśli teraz się tego nauczę to otrzymam lepszą ocenę. Jeśli teraz wyrzucę śmieci to będę miał czystą przestrzeń do pracy.

Motywacja rodzi się wówczas, gdy jest na to konkretny powód. Powodem są nasze cele, które stawiamy sobie każdego dnia. Warto o nich myśleć, ponieważ wtedy je dopracowujemy. Możemy również w taki sposób wymyślać nowe i cieszyć się efektami w przyszłości.

Umysł człowieka jest skonstruowany tak, aby cały czas dostarczać nam faktów. Dzięki temu jesteśmy w stanie logicznie myśleć oraz funkcjonować w świecie. Dajmy mu więc wiele faktów, dla których warto wykonać daną rzecz. Wtedy będzie miał on czas na analizę oraz wyciągnięcie wniosku, że jest mu to potrzebne.

Zamień nie na tak

Współcześnie dużym problemem jest fakt, że zbyt często mówimy słowo nie. Szczególnie tyczy się to nas samych. Zazwyczaj wygląda to następująco: Czy chce mi się dziś pobiegać? Raczej nie. Czy będę spał 8 godzin? Nie wydaje mi się.

Nasza motywacja umiera, gdy słyszy słowo nie. Zawsze starajmy się wypowiadać tak w stronę pomysłów w naszym umyśle, które mają na nas pozytywny wpływ. Warto skupić się szczególnie na sporcie oraz uczeniu się. To zazwyczaj w ten sferze nie mamy motywacji do działania.

Warto wiedzieć, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jeśli przełamiemy się ten jeden raz, następy przyjdzie nam o wiele łatwiej.

Nie zapominaj o odpoczynku

Wiele osób, które chcą przełamać się na rzecz otrzymania motywacji zapomina o tym, że w tym wszystkim musi być czas na przerwę. Nie możemy spełniać cele, gdy nasz organizm nie nadąża za nami. Warto przede wszystkim zadbać o sen, którego brak powoduje ból głowy, rozdrażnienie oraz złe samopoczucie. Zawsze starajmy się spać 8 godzin dziennie. Dbajmy o higienę snu wietrząc pomieszczenia, często zmieniając pościel oraz kładzenie się i wstawanie o określonych porach. Dzięki temu sprawimy, że nasz sen będzie bardziej jakościowy.

Przy ustalaniu celów planujmy również odpoczynek. Może to być drzemka, czytanie książki lub słuchanie muzyki. Najlepiej wykonywać ją na świeżym powietrzu. Wtedy dotleniamy umysł i lepiej pracujemy.

Motywacja to coś, co każdy z nas chciałby mieć. Zazwyczaj słyszy się, że częściej nam się nie chce, niż chce. Skończmy z takimi stereotypami raz na zawsze. Starajmy się nie myśleć zbyt długo nad tym, co musimy za niedługo wykonać. Po prostu wstańmy oraz to zróbmy. Nie czekajmy na pełną godzinę, która nigdy nie nadejdzie. Przy braku motywacji musimy zadbać o naszą dyscyplinę i nauczyć się, że w tym wszystkim nie ma czasu na rozmyślania.