W każdą rocznicę zawarcia sakramentalnego małżeństwa małżonkowie uczestniczą we Mszy św. i przyjmują Komunię św. Jeśli już mają starsze dzieci, zabierają je również do kościoła.
Wieczorem tego dnia, gromadzą się na chwilę wspólnej modlitwy. Przy zapalonych świecach przed krzyżem lub obrazem Bogarodzicy czytają wybrany tekst Pisma św.
Czytanie z pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian:
„Bracia: starajcie się o większe dary; a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał – stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”. (1 Kor 13, 1-13).
Oto słowo Boże.
Można też w tym dniu przeczytać fragment Ślubów Jasnogórskich.
Po chwili ciszy mogą swoimi słowami wyrazić sobie miłość, wdzięczność, czy jeśli zachodzi potrzeba – przeprosić się. Byłoby dobrze teraz, jeśli to możliwe, z taśmy odtworzyć przebieg liturgii sakramentu małżeństwa.
Potem razem z rodziną odmawiają:
Ojcze nasz…
Pod Twoją obronę.
Po modlitwie zasiadają do uroczystego rodzinnego posiłku.