Objawienia Maryjne – co warto o nich wiedzieć?

Objawienia Maryjne to wydarzenia, podczas których Maryja, matka Jezusa Chrystysa, ujawniła się jednej bądź kilku osobom, zwykle niosąc ze sobą jakiś przekaz. Z okazji maja, czyli miesiąca Maryjnego, warto przypomnieć sobie niektóre ważne objawienia.

Objawienia Fatimskie

 Jednymi z najważniejszych są objawienia fatimskie. Jest to seria objawień, które miały miejsce w portugalskim miasteczku Fatima. Matka Boska ujawniła się trójce dzieci: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos. Objawienia trwały od 13 maja do 13 października 1917 roku. Podczas tego okresu Maryja wyjawiła dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie. Według relacji Łucji, pierwsza z nich mówi o wizjach piekła, do którego idą dusze grzeszników. W drugiej Maryja przepowiedziała wybuch II wojny światowej, prześladowania Kościoła czy wielki problem głodu na świecie. Treść trzeciej Tajemnicy Fatimskiej długo pozostawała nieznana, gdyż sama Łucja twierdziła, że jest „przeznaczona tylko dla samych papieży”. Wywarła ona ogromne wrażenie na dzieciach – świadkach objawienia. Jednakże, za namowami biskupa Leirii, spisała trzecią część tajemnicy, która została ujawniona światu dopiero w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Wspomina ona postać kapłana w bieli, który ginie od pocisków i strzał. W Polsce i na świecie znajduje się wiele parafii oraz świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Niewątpliwie objawienia w Fatimie w 1917 roku są ważnym wydarzeniem w religii katolickiej.

Objawienia w Gietrzwałdzie

W Polsce również miały miejsce objawienia Maryjne. We wsi Gietrzwałd, ówczesnym zaborze Pruskim, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku Maryja ukazała się dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej oraz trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej. Podobne doświadczenia miały wówczas dwudziestotrzyletnia Katarzyna Wieczorkówna i czterdziestosześcioletnia Elżbieta Bilitewska. Justynie i Barbarze Matka Boża ukazała się na przykościelnym klonie, wraz z małym Jezusem na kolanach. Pierwszej z nich objawiła się 27 czerwca, a drugiej trzy dni później. Rozmawiała z nimi po polsku, a dziewczynki zadawały jej różne pytania, m.in. o przyszłość Kościoła czy Narodu. Matka Boża nakazała im oraz wszystkim ludziom gorliwie się modlić i codziennie odmawiać różaniec. W miejscu objawień postawiono kapliczkę, a z przykościelnego klonu wykonano krzyż. Objawienia w Gietrzwałdzie są jedynymi, potwierdzonymi przez Kościół rzymskokatolicki objawieniami w Polsce, a po dziś dzień regularnie odbywają się pielgrzymki do tamtejszej parafii.

Objawienia z Lourdes

W grocie Massabielle niedaleko Lourdes, miejscowości we Francji miały miejsce kolejne objawienia. Od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku Maryja ukazywała się czternastoletniej Bernadecie Soubirous  i ujawniła jej tajemnicę Niepokalanego Poczęcia. W sumie miało miejsce aż 18 objawień. Podczas nich w grocie pojawiło się źródełko wody, które stało się później powodem cudownych uzdrowień ludzi, którzy obmywali się w jego wodzie. Grota pobliska Lourdes jest jednym z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymek aż do dzisiaj.