2001  nr. 4
 
  Redakcja skada podziękowania Siostrom ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosiernej w Łagiewnikach za pomoc w opracowaniu tematu. Serdeczne Bóg zapłać. W numerze wykorzystano zjdęcia z archiwum Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia oraz materiały, opracowane przez Zgromadzenie, dostępne w internecie pod adresem: www.milosierdzie.pl 
 
 
 Wielkie dzieło skromnej zakonnicy 1   
 
 Modlitwa św. Faustyny 2   
 
 Życie św. Faustyny 3   
 
 Nabożeństwo  
do Miłosierdzia Bożego
4   
 
 Obraz Miłosierdzia Bożego 5   
 
 Święto Miłosierdzia Bożego 6   
 
 Koronka do Miłosierdzia Bożego 7   
 
 Godzina Miłosierdzia 8   
 
 Dzienniczek Siostry Faustyny 9   
 
 Uzdrowieni za przyczyną Siostry   Faustyny 10   
 
 Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej   Miłosierdzia 11   
 
 Stowarzyszenie Apostołów Bożego   Miłosierdzia Faustinum 12   
 
 Od kaplicy do bazyliki 13   
 
 Wyniesiona na ołtarze 14   
 
 Uwielbienie Miłosierdzia Bożego15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Wyniesiona na ołtarze
 
  "Kanonizacja Siostry Faustyny ma szczególną wymowę. Poprzez tę kanonizację pragnę dziś przekazać orędzie Miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka" - powiedział podczas uroczystej kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej Ojciec Święty Jan Paweł II.
 
 
 
 
  
Podczas kanonizacji na Placu św. Piotra w Rzymie zawisł ogromny obraz Siostry Faustyny.

Fot. archiwum ZMBM

 
 
 
 
 Sługa Boża, błogosławiona i święta

W latach powojennych gwałtownie rósł kult Miłosierdzia Bożego. Wierni poszukiwali informacji o apostolce Miłosierdzia oraz modlili się o wyniesienie jej na ołtarze. W 1965 r. rozpoczęto proces informacyjny odnośnie życia i cnót Siostry Faustyny. Od tego momentu przysługiwał jej tytuł Sługi Bożej. Trzy lata później otwarto proces beatyfikacyjny, który zwieńczony został rzymską beatyfikacją, dokonaną w 1993 r. przez papieża Jana Pawła II. Do beatyfikacji Siostry Faustyny przedstawiono sprawę uzdrowienia Amerykanki Maureen Digan. Czciciele Miłosierdzia Bożego mieli świadomość, że nie jest to koniec wywyższania przez Kościół skromnej zakonnicy. W 1999 r. światem medycyny wstrząsnęło uzdrowienie z choroby serca ks. Ronalda Pytla z Baltimore. Został on uzdrowiony dzięki wstawiennictwu bł. Siostry Faustyny. 30 kwietnia 2000 r. nadszedł moment najważniejszy, oczekiwany przez wiernych z całego świata.
 
 
 
 W dwóch miejscach naraz

W Święto Miłosierdzia Bożego Ojciec Święty dokonał kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystości miały miejsce w dwóch miejscach jednocześnie (co przepowiedziała św. Faustyna): na rzymskim Placu św. Piotra oraz w sanktuarium w Łagiewnikach. Wiernym z Rzymu i Krakowa zapewniono łączność za pomocą tzw. telemostu. Dzięki ogromnym telebimom krakowscy pielgrzymi mogli być świadkami rzymskiego aktu kanonizacji, zaś zgromadzeni na Placu św. Piotra obserwowali uroczystość w Łagiewnikach.
Kanonizacja Siostry Faustyny zgromadziła dwustutysięczną rzeszę wiernych w Rzymie oraz stutysięczną w Łagiewnikach. Mimo zmęczenia pielgrzymi promieniowali radością z wyniesienia na ołtarze polskiej siostry, za przyczyną której Bóg obdarza świat swym Miłosierdziem. Wierni od dawna czekali na ten moment.
 
 
 
 

Cudowne uzdrowienie Amerykanki
Maureen Digan w młodości nabawiła się ciężkiej choroby zwanej limphodemią. Między 15 a 20 rokiem życia przeszła ponad 50 operacji. Miedzy innymi w wieku 19 lat przeszła operację kręgosłupa i przez dwa lata cierpiała na paraliż. Gdy miała 20 lat, amputowano jej nogę na wysokości biodra. W 1981 roku przyjechała do Polski, gdzie nawiedziła sanktuarium w Łagiewnikach. 28 marca podczas modlitwy przy grobie siostry Faustyny poczuła, że z jej nogi znikła
opuchlizna. Ustąpił też ból. W pierwszej chwili pomyślała, że to objaw rozstroju nerwowego. Wypchała swój but serwetką, by nikt nie zauważył zmiany. Po powrocie do domu przestała brać lekarstwa. Choroba ustąpiła całkowicie. Maureen odwiedziła czterech różnych lekarzy, którzy stwierdzili, że choroba była nieuleczalna i nie mogła ustąpić po zażyciu żadnych leków... Uzdrowienie było więc cudem!
  
  oprac. na podstawie oświadczenia, jakie Maureen Digan
  
  wygłosiła przed kamerami amerykańskiej telewizji
 
 
 
 

Zupełnie zdrowe serce
Ronald Pytel jest proboszczem w kościele Matki Bożej Różańcowej w Baltimore w stanie Maryland (USA). Ksiądz ten jest wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia. Kiedy w 1995 r. zachorował na alergiczne zapalenie oskrzeli, rodzina i przyjaciele modlili się o jego zdrowie za wstawiennictwem Siostry Faustyny. Pomimo przyjmowanych leków ksiądz czuł się coraz gorzej. Pojawiły się trudności z oddychaniem, męczący kaszel, a w sercu wykryto szmery. Lekarze stwierdzili niewydolność serca przy mocno zwężonej zastawce aorty. Po operacji ksiądz dowiedział się, że jego serce zostało poważnie uszkodzone i odtąd musi unikać jakiegokolwiek wysiłku. Od momentu wykrycia choroby parafianie ks. Ronalda nieustannie odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji swego proboszcza. Po pewnym czasie ksiądz zauważył, że po zażyciu leków na serce pojawia się ostry ból. Udał się więc do szpitala, gdzie po dokładnych badaniach lekarze stwierdzili, że serce ks. Ronalda jest zupełnie zdrowe...
 
 
 
 
  
Uroczystości kanonizacyjne w Łagiewnikach. Sanktuarium z trudem pomieściło tłumy wiernych, którzy przybyli tam 30 kwietnia 2000 roku.

Fot. archiwum ZMBM

 
 
 
 
 

Byliśmy tam! ... Staliśmy w upale, wpatrzeni w Ojca Świętego, który odczytywał formułę kanonizacyjną. Kiedy skończył, Plac św. Piotra zagrzmiał burzą oklasków. Z jednej strony naszego sektora stali Japończycy. Mieli ze sobą transparent z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego. Sektor z drugiej strony zapełniali Anglicy. W środku my, Polacy, krzyczeliśmy: "Jezu, ufam Tobie!". Wzruszenie było wielkie. Nieprzeliczony tłum wiernych tu w Rzymie i na całym świecie przed telewizorami śledził przebieg uroczystości. Pomyślałam wtedy: kto kilkanaście lat temu wiedział, kim była Siostra Faustyna i gdzie leżą Łagiewniki?
{pdpis_ramkazol}
Janina, uczestniczka pielgrzymki do Rzymu

 
 
 
 

... Dzień kanonizacji był pierwszym po długim czasie trzeźwym dniem w moim życiu. Na prośbę żony, która od lat modliła się o moje wyjście z alkoholizmu, pojechałem do Łagiewnik. Nie modliłem się z innymi ludźmi. Wpatrzony w obraz Pana Jezusa w kółko powtarzałem tylko słowa: "Jezu, ufam Tobie!" Od tamtego dnia moje życie zmieniło się - nie tknąłem alkoholu i mam nadzieję, że wytrwam....
{pdpis_ramkazol}
Roman, lat 42
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba