Czy zakłady bukmacherskie to grzech? Sprawdzamy opinie kościoła

Zakłady bukmacherskie cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Od czasu, gdy możemy obstawiać kupony przez internet stały się znacznie bardziej dostępne dla kibiców, którzy traktują je jako dodatkową rozrywkę, dawkę emocji w czasie kibicowania oraz szansę na zdobycie nagrody. Nie da się jednak ukryć, że bukmacherka rodzi wątpliwości – szczególnie wśród osób wierzących. Wiele osób zastanawia się, czy obstawianie zakładów sportowych nie jest grzechem. Postanowiliśmy więc sprawdzić co na ten temat mówi kościół i księża.

Czym są zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie to forma hazardu, w której uczestnicy próbują przewidzieć wyniki różnych wydarzeń sportowych lub społecznych. Stawiając zakład u bukmachera, obstawiamy np. jak skończy się mecz. Jeśli typ okaże się prawidłowy, wygrywamy określoną kwotę pieniędzy w zależności od kursu, który był oferowany na ten wynik w momencie zawarcia zakładu. Bukmacherzy ustalają kursy na podstawie szans na wystąpienie danego zdarzenia, a także na podstawie zakładów postawionych przez innych graczy. Często oferują również liczne promocje bukmacherskie zwiększające wysokość nagrody. To emocjonująca forma rozrywki, która wymaga nie tylko szczęścia, ale także wiedzy i analizy.

Zakłady sportowe nie są zabronione przez kościół

Pytanie dotyczące zakładów bukmacherskich oraz stosunku kościoła do tej formy hazardu jest na tyle częste, że odpowiedzieć zdecydował się jeden z księży, który aktywnie stara się nauczać za pośrednictwem internetu a dokładniej aplikacji TikTok.

Sebastian Picur, bo o nim mowa, sam jest nie tylko księdzem, ale również zapalonym kibicem. Z tego powodu zdecydował się poświęcić jeden ze swoich filmów temu właśnie tematowi. Co mówi na temat zakładów bukmacherskich?

“Czy wiesz co jest zapisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego na temat hazardu i zakładów? W punkcie 2413 jest napisane: Gry hazardowe (karty itd.) bądź zakłady nie są same w sobie sprzeczne ze sprawiedliwością.”

Oznacza to, że obstawianie kuponów nie jest więc grzechem i osoby wierzące nie muszą spowiadać się z tej formy rozrywki.

Na co muszą uważać osoby wierzące?

Nie oznacza to jednak, że zakłady bukmacherskie są całkowicie wolne od zagrożeń dla osób wierzących. Muszą one bowiem zdawać sobie sprawę, że choć sporadyczne obstawienie wyniku meczu nie jest grzechem, zakłady, podobnie jak inne gry hazardowe mogą do niego prowadzić.

Dzieje się tak min. w przypadku gdy gracz próbuje oszukiwać lub korzysta z usług nieuczciwych, nielegalnie działających firm bukmacherskich. Wierzący powinni więc zawsze upewnić się, że korzystają z usług legalnie działającego podmiotu co można zrobić sprawdzając listę udzielonych przez Ministerstwo Finansów licencji.

To jednak nie wszystko. Grzechem jest również obstawianie zakładów bukmacherskich w sposób nałogowy, uzależnienie od hazardu. Jeśli gracz nie kontroli nad swoją grą, traci duże kwoty pieniędzy czym szkodzi swojej rodzinie – wówczas również mamy do czynienia z grzechem.

Podsumowując, osoby chcące żyć zgodnie z nauką kościoła mogą obstawiać zakłady i korzystać z promocji takich jak bonus bez depozytu w LV BET, niemniej jednak powinny pamiętać o zagrożeniach i grać w sposób odpowiedzialny i uczciwy nie wyrządzając szkody sobie oraz innym.