2002  nr. 1
 
  Redakcja składa podziękowania Księżom i Koadiutorom Salezjanom z Inspektorii pw. św. Jacka w Krakowie za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Pod matczynym okiem 1   
 
 Być kapłanem 
zawsze i wszędzie
2   
 
 Wielki wychowawca 
i nauczyciel
3   
 
 Początki Rodziny Salezjańskiej 4   
 
 Pióro orężem wiary 5   
 
 Trzy świątynie 6   
 
 Cuda św. Jana Bosko 7   
 
 List z Buenos Aires 8   
 
 U kresu drogi 9   
 
 Świętości w Rodzinie Salezjańskiej 10   
 
 Wśród 108 błogosławionych 
męczenników polskich
11   
 
 Praca z młodzieżą 
naszym charyzmatem
12   
 
 Litania 
do Świętego Jana Bosko
13   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Pod matczynym okiem
 
 Kronika życia
Św. Jana Bosko

 
 16 sierpnia 1815

Narodziny Jana Bosko w rodzinie Małgorzaty i Franciszka Bosko w Becchi we Włoszech.
 
 1817

Śmierć ojca - Franciszka Bosko. Ciężar wychowania i utrzymania synów spada na matkę.
 
 1824

Proroczy sen Janka o powołaniu.
 
 1835

Wstąpienie Janka Bosko do seminarium duchownego.
 
 1841

Święcenia kapłańskie Jana Bosko.
 
 8 grudnia 1841

Spotkanie z Bartłomiejem Garellim - ks. Bosko rozpoczyna działalność wychowawczą wśród turyńskiej młodzieży.
 
 1854

Założenie Zgromadzenia Salezjanów przez ks. Bosko.
 
 1856

Śmierć Małgorzaty Bosko.
 
 1864

Spotkanie z Marią Dominiką Mazzarello, współzałożycielką Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki.
 
 1865

Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę bazyliki Maryi Wspomożycielki Wiernych w Turynie.
 
 1874

Zatwierdzenie Konstytucji Zgromadzenia Salezjańskiego w Watykanie.
 
 1875

Wysłanie pierwszych misjonarzy salezjańskich do Ameryki Południowej.
 
 1887

Konsekracja bazyliki Serca Jezusowego w Rzymie.
 
 31 stycznia 1888

Śmierć ks. Jana Bosko.
 
 1934

Kanonizacja św. Jana Bosko w Rzymie.
 
 
 
  Dla Europy był to pamiętny rok: klęska Napoleona pod Waterloo, Kongres Wiedeński, nowe granice państw. W skromnym domu Franciszka i Małgorzaty Bosko we włoskiej miejscowości Becchi też miały miejsce historyczne wydarzenia: 16 sierpnia 1815 r. urodził im się syn Jan. Osiągnął w swym życiu więcej niż niejeden mąż stanu. Był niestrudzonym wychowawcą młodzieży. Tworzył nowoczesne metody pedagogiczne. Założył wielką Rodzinę Salezjańską. Publikował książki i wydawał czasopisma. Wznosił kościoły. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko było dziełem jednego człowieka - świętego Jana Bosko.
 
 
Domowa katecheza
 
 
  
Małgorzata Bosko - matka św. Jana Bosko
 
 
  Rodzice Janka byli ludźmi głęboko wierzącymi. Po przedwczesnej śmierci męża Małgorzata Bosko z ogromną energią zajęła się samodzielnym wychowywaniem trzech synów. Ciężko pracowała na roli, włączając dzieci w nurt domowych obowiązków. Przyuczała ich do wykonywania praktyk religijnych, prowadziła z nimi lekcje katechizmu. Chociaż nie umiała czytać ani pisać, potrafiła z pamięci cytować obszerne fragmenty Pisma Świętego. Janek musiał godzić naukę z pracą. Zdobywał wykształcenie mimo gnębiącego ich niedostatku, a także na przekór najstarszemu bratu Antoniemu, który był wrogiem książek i zawartej w nich wiedzy. W poszukiwaniu mądrości Janka zawsze wspierała matka.
 
 
 
 

Z pamięci jak z książki
Od dzieciństwa Janek wyróżniał się niesłychaną pamięcią. Zdarzyło się kiedyś, że podczas lekcji nie miał odpowiedniej książki do łaciny. Nauczyciel polecił mu przeczytać i przetłumaczyć pewien fragment. Wówczas Janek, trzymając w ręku inną książkę, powtórzył z pamięci żądany ustęp. Fortel wydał się, gdy koledzy zaczęli mu bić brawo.
 
 
Pierwszy sen - "Zostaniesz księdzem"
 
  Gdy Janek miał 9 lat, przyśniła mu się niezwykła historia. Był wśród kolegów i siłą próbował zmusić ich, by nie przeklinali. Wówczas pojawił się dostojny Mężczyzna, który zachęcał go, aby zjednywał sobie przyjaciół łagodnością i miłością, a nie kuksańcami. Na obawy Janka, czy podoła, Człowiek obiecał dać mu nauczycielkę - swoją Matkę. Wtedy zjawiła się kobieta w świetlistej szacie, a Janek zobaczył stado niesfornych zwierząt, które nagle stały się potulnymi barankami. Matka Janka prawidłowo odczytała przesłanie: "Kto wie, może zostaniesz księdzem" - powiedziała.
 
 
  
Budynek, do którego rodzina Bosko przeprowadziła się po śmierci ojca. Tu Janek śnił swój pierwszy sen.
 
 
 
Kapłan jak anioł
 
  Mając 11 lat, Janek przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Już wtedy mówił, że chce zostać kapłanem. W realizacji tego zamierzenia pomógł mu proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Jan Calosso. Kapłan ten szybko dostrzegł, że Janek jest dzieckiem bardzo uzdolnionym. Objął go opieką i zajął się jego wykształceniem. Po wielu latach ks. Bosko napisał: "Ksiądz Calosso był dla mnie aniołem z niebios. Modliłem się za niego bez ustanku".

Kapłan również bardzo polubił Janka. Umierając w 1830 r. dał mu kluczyk do kasetki, w której zostawił swoje oszczędności. Chciał ułatwić chłopcu drogę do dalszej nauki. Lecz Janek oddał kluczyk spadkobiercom ks. Calosso. Wybrał ubóstwo i podążanie do celu drogą trudów i wyrzeczeń.

 
 
  
Bardzo wcześnie Janek zaczął skupiać wokół siebie rówieśników. Podczas nauki w Chieri założył dla kolegów stowarzyszenie "Towarzystwo Wesołości". Jego członkowie chodzili razem na wycieczki, bawili się i spędzali czas na modlitwie. Regulamin sprowadzał się do trzech punktów: żadnego czynu ani wypowiedzi, których chrześcijanin mógłby się wstydzić; wypełniać obowiązki szkolne i religijne; być radosnym.
 
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba