2002  nr. 14
 
  Redakcja składa podziękowania Ojcu Nikodemowi Gdykowi OFM za pomoc merytoryczną oraz udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych Redakcji "Ziemi Świętej".
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 I stał się człowiekiem 1   
 
 Dzisiaj w Betlejem 2   
 
 Modlitwa była jedyną ostoją 3   
 
 Szczególna Wieczerza 4   
 
 Wigilijne zwyczaje 5   
 
 Radując się z narodzenia Boga 6   
 
 Żywy obraz Narodzin Pańskich 7   
 
 Święta Świętych 8   
 
 Śnieg topniał od łez 9   
 
 Cud pojednania 10   
 
 Czy wiesz, że... 11   
 
 Pieśń o cichej nocy12   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Wigilijne zwyczaje
 
 Znak z nieba

"Mamo, mamo, już jest!" - wołają uradowane dzieci na widok pierwszej gwiazdy na niebie. Jej blask to znak, że można zasiąść do wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj rozpoczynania posiłku wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy przypomina nam o gwieździe betlejemskiej, którą ujrzeli Mędrcy ze Wschodu. To ona wskazała im drogę do nowo narodzonego Pana Jezusa.
 
 
  
Fot. o. Stanisław Pacholik
 
 
 Chleb, który jednoczy

Bliscy składają sobie życzenia wszelkiego dobra, nierzadko płyną łzy wybaczenia i pojednania... Łamiemy się opłatkiem, "najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie" - jak pisał Cyprian Kamil Norwid. Zwyczaj dzielenia się chlebem pochodzi z czasów wczesnochrześcijańskich, kiedy to na Mszę św. przynoszono chleby ofiarne i skaładano je na ołtarzu. Część z nich konsekrowano i rozdawano jako Eucharystię. Resztę święcono i dzielono się z tymi, którzy nie mogli przyjąć Eucharystii. W ten sposób dawano dowód miłości i jedności chrześcijan. Dziś ten symboliczny chleb pojawia się w Wigilię na polskich stołach pod postacią opłatka. Jest on znakiem pojednania i pokoju. Przełamanie się opłatkiem z bliźnimi oznacza również chęć dzielenia się chlebem - "owocem pracy rąk ludzkich".
 
 
 
 Dwanaście potraw

"Potrawy z wigilijnego jadłospisu są postne, ale i liczne. Na stole wigilijnym powinno znaleźć się "wszystko, co w polu, w lesie, sadzie i ogrodzie": potrawy mączne, kasze, jarzyny, owoce, orzechy, miód. W Polsce na wieczerzę wigilijną jada się kapustę z grzybami i grochem, różne rodzaje pierogów, śledzie, kluski z makiem, kutię z pszenicy, maku i miodu (głównie na terenach wschodnich), a także słodkości: struclę makową, łamaniec, piernik miodowy, kompot z suszonych owoców. W Wielkopolsce i na Śląsku pierwszą potrawą tego wieczoru jest polewka rybna lub migdałowa, w Małopolsce zupa grzybowa, a na kresach wschodnich barszcz. Najbardziej tradycyjną z potraw jest ryba - zazwyczaj karp. W starożytności symbolizowała ona Chrystusa, ponieważ na greckie słowo ryba składają się pierwsze litery następujących wyrazów w tym języku: "Jezus Chrystus Syn Boga, Zbawiciel".
Tradycyjne 12 potraw oznacza 12 apostołów i 12 miesięcy w roku. Zwyczajowo nleży skosztować każdej potrawy, aby zapewnić sobie obfitość jedzenia przez cały nadchodzący rok i skorzystać ze wszystkich radości, jakie on przyniesie.
 
 
 
 Miejsce dla nieoczekiwanego gościa

Ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty wigilijny wieczór, zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat" - napisała Zofia Kossak w "Roku Polskim". Zachowywanie pięknej tradycji pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole oznacza, że jesteśmy przygotowani na przyjście niespodziewanego gościa. Pamiętamy o wszystkich samotnych i opuszczonych. Sercem jesteśmy z bliskimi, którzy nie mogą razem z nami spędzić świąt. W czasie powstań narodowych i wojen puste miejsce przy wigilijnym stole często było przeznaczone dla kogoś bliskiego, kto się ukrywał lub walczył i mógł niespodziewanie wrócić do domu na świąteczną wieczerzę.
 
 
  
Fot. Jan Walczewski
 
 
 Pamiątka ubóstwa

"Mizerna cicha stajenka licha" - słowa znanej kolędy przypominają nam o ubóstwie groty betlejemskiej, w której przyszedł na świat Pan Jezus. Maryja położyła Dziecię w żłóbku, na sianie. Pamiątką tych jakże skromnych i trudnych warunków przyjścia na świat Bożej Dzieciny jest siano włożone pod wigilijny obrus.
 
 
 
 Pasterka

O północy w każdym kościele katolickim sprawowana jest uroczysta Msza św. Jest to pamiątka pokłonu złożonego nowo narodzonemu Dziecięciu przez zbudzonych w nocy betlejemskich pasterzy.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba