2002  nr. 5
 
  Redakcja składa serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stanisławowi Dziwiszowi oraz Ojcu Przeorowi Janowi Mazurowi OSPPE za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych. Bóg zapłać! 
 
 
 Szczepanów 
miejsce narodzin św. Stanisława
1   
 
 Biskup krakowski 2   
 
 Męczeństwo św. Stanisława 3   
 
 Ołtarz ojczyzny na Wawelu 4   
 
 Relikwiarze św. Stanisława 5   
 
 Bp Stanisław Dziwisz: 
Z tym Świętym zrosło się 
moje życie
6   
 
 Skałka miejsce męczeństwa i śmierci 
św. Stanisława
7   
 
 Paulini skałeczni 
opiekunowie sanktuarium 
św. Stanisława
8   
 
 Św. Paweł Pierwszy Pustelnik 9   
 
 Wyższe Seminarium Duchowne 
Zakonu Paulinów
10   
 
 Kościół na Skałce 11   
 
 Krypta zasłużonych 12   
 
 Cudowna sadzawka 13   
 
 Z Wawelu na Skałkę 14   
 
 Pielgrzymka 
Skałka - Jasna Góra
15   
 
 Młodzież kocha papieża 16   
 
 Radio Maryja na Skałce 17   
 
 Na paulińską nutę 18   
 
 Wezwania do św. Stanisława 
Biskupa i Męczennika
19   
 
 Czy wiesz, że...20   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Czy wiesz, że...
 
 

Męczeństwo św. Stanisława wielokrotnie uwiecznione zostało nie tylko na obrazach. Arcydziełem sztuki hafciarskiej przedstawiającym sceny z życia św. Stanisława jest ornat Kmity - dar wojewody krakowskiego Piotra Kmity dla katedry krakowskiej, pochodzący z 1504 r.
 
 
  
Fot. Michał Grychowski
 
 
 

W skarbcu Katedry na Wawelu znajduje się tzw. mitra św. Stanisława. Wykonano ją prawdopodobnie z okazji kanonizacji św. Stanisława w Asyżu (w 1253 r.) lub uroczystości pokanonizacyjnych w Krakowie (w 1254 r.). Stanowi jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce.
 
 
  
Fot. Michał Grychowski
 
 
 

Jako główny patron Polski św. Stanisław znalazł poczesne miejsce w kulturze narodowej. Już w połowie XIII w., prawdopodobnie z okazji kanonizacji Świętego, Wincenty z Kielczy napisał hymn Gaude Mater Polonia (Raduj się, Matko Polsko). Pieśń przypomina zasługi Biskupa, jego męczeństwo oraz cuda, które dokonały się po jego śmierci. Utwór wykonuje się do dziś podczas uroczystości kościelnych, państwowych i akademickich.
 
 

Na Skałce rozpoczynał działalność charytatywną św. Brat Albert. Mieszkał w klasztorze paulińskim. Na zdjęciu: miejsce w ogrodach skałecznych przy bulwarze wiślanym, gdzie stała kiedyś szopa na wóz, którym święty udawał się na codzienną kwestę.
 
 

Poczta Watykanu dwukrotnie uczciła św. Stanisława. W serii 1000-lecie Chrześcijaństwa w Polsce z 1966 r. wydano m.in. znaczek przedstawiający wizerunek św. Stanisława, wieże klasztoru na Skałce i Wieżę Wawelską.
Z okazji 900-lecia męczeńskiej śmierci Świętego w 1979 r. wydano serię 4 znaczków. Jeden z nich przedstawia relikwiarz św. Stanisława z 1504 r.
 
 

Na Skałce działa Jasnogórska Rodzina Różańcowa, licząca ok. 100 osób.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba