2002  nr. 6
 
  Redakcja składa podziękowania Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu, Księdzu Prałatowi Władysławowi Gasidło oraz Ojcu Komisarzowi Nikodemowi Gdykowi za pomoc merytoryczną oraz za udostępnienie materiałów i archiwów zdjęciowych.
Serdeczne Bóg zapłać!
 
 
 
 Tajemnica Eucharystii 1   
 
 Wieczernik 
- Matka wszystkich kościołów
2   
 
 Lanciano 
Cud potwierdzony przez naukę
3   
 
 Offida 
Sprofanowana Hostia
4   
 
 Bolsena i Orvieto 
Krwawiąca Hostia
5   
 
 Siena 
Brewiarz w krwi
6   
 
 Erding 
Pod opieką paulinów
7   
 
 Santarem 
Krew w ampułce
8   
 
 Walldürn i Ludberg 
Wyznania na łożu śmierci
9   
 
 Brugia 
Krople krwi
10   
 
 Wielbiąc 
Najświętszy Sakrament
11   
 
 To jest Ciało Pana Jezusa. 
Wierzysz w to?
12   
 
 Sanktuaria Eucharystyczne 
w Polsce
13   
 
 Poznań 
Cud trzech Hostii
14   
 
 Glotowo 
Hostia znaleziona w polu
15   
 
 Jankowice Rybnickie 
Hostia znaleziona w dziupli
16   
 
 Częstochowa 
Sanktuarium Najdroższej Krwi  Chrystusa
17   
 
 Bisztynek 
Cudowna Krew na ołtarzu
18   
 
 Ujście 
Wielkopolska Kalwaria
19   
 
 Posty Eucharystyczne 20   
 
 Marta Robin 
- pół wieku z Eucharystią
21   
 
 Teresa Neumann 
- nauka nie znalazła wyjaśnienia
22   
 
 Litania 
do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana
23   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Częstochowa 
Sanktuarium Najdroższej Krwi  Chrystusa
 
  W słynącej Jasną Górą Częstochowie znajduje się również miejsce poświęcone kultowi Krwi Chrystusa. Choć dostępne dla pielgrzymów zaledwie od kilku lat, zajmuje już znaczące miejsce wśród polskich sanktuariów eucharystycznych. Jego kustoszem jest ks. Bogusław Witkowski CPPS.
 
 
  
Św. Kasper del Bufalo (1786-1837) - założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Za swoje godło misjonarze przyjęli kielich na tle krzyża - znak symbolizujący krwawą ofiarę Chrystusa, a także Ofiarę Eucharystyczną.
 
 
 
Bezcenny dar
 
  Sanktuarium Krwi Chrystusa tworzy zespół obiektów, wśród których wyróżnia się Dom Misyjny św. Wawrzyńca oraz Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi. W Domu Misyjnym przechowuje się relikwię Przenajdroższej Krwi - bezcenny dar Sióstr Przenajdroższej Krwi Chrystusa z Schellenbergu w Lichtensteinie. Jest to drobina ziemi z Golgoty nasiąknięta Krwią Chrystusa. Ponadto swoją siedzibę w Domu Misyjnym ma Prowincjalat i nowicjat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.
 
 
Zaproszenie Jezusa
 
  Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi znajduje się przy wejściu na teren sanktuarium. Jest zwrócona w stronę Matki Bożej na Jasnej Górze. Wierni wstępują do niej na modlitwę szczególnie chętnie, odkąd umieszczono tu płaskorzeźbę z wyobrażeniem Jezusa trzymającego kielich Krwi Przenajdroższej i zapraszającego razem ze swoją Matką do przyjęcia owego Napoju. Dookoła sanktuarium wiedzie Droga Krwi Chrystusa z siedmioma stacjami.
 
 
Zrządzenie Opatrzności
 
  Częstochowskie sanktuarium jest dziełem Misjonarzy Krwi Chrystusa, którzy w 1989 r. poszukiwali miejsca pod budowę domu mogącego przyjmować pielgrzymów przybywających na rekolekcje. Zrządzeniem Opatrzności trafili na dwie kobiety pragnące wypełnić wolę swego ojca, który zostawił działkę z przeznaczeniem na potrzeby Kościoła. Jeszcze w tym samym roku utworzono tu pierwszą kaplicę, a 21 października 1999 r. arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak uroczyście ustanowił sanktuarium Krwi Chrystusa.
 
 
  
Relikwiarz Krwi Chrystusa.
 
 
 Służba Boża

W sanktuarium codziennie odbywa się adoracja przed relikwiarzem w kaplicy Domu św. Wawrzyńca. Co tydzień odprawiana jest Droga Krwi Chrystusa, a raz w miesiącu (każdego 21.) wierni mogą dostąpić indywidualnego błogosławieństwa relikwiarzem Krwi Chrystusa. Szczególnymi świętami w sanktuarium są odpusty: Matki i Królowej Przenajświętszej Krwi (w najbliższą niedzielę przed lub po 24 maja) oraz Przenajdroższej Krwi (1 lipca).
 
 
 
 Droga Krwi Chrystusa

W każdy czwartek wokół sanktuarium odprawiana jest uroczysta procesja. Przechodzi ona drogę pomiędzy siedmioma Kaplicami Przelań Krwi Chrystusa. Wierni rozważają tajemnice Różańca do Krwi Chrystusa, który upamiętnia siedem momentów przelania Krwi Zbawiciela: podczas obrzezania, modlitwy w Ogrojcu, biczowania, cierniem koronowania, na drodze krzyżowej, przy ukrzyżowaniu i przy otwarciu boku włócznią.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba