2003  nr. 2
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Biskupowi Vittorio Lanzaniemu, Delegatowi Zarządu Bazyliki św. Piotra na Watykanie (Fabbrica di San Pietro in Vaticano) za udostępnienie archiwów i materiałów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Świadectwo 2000 lat 1   
 
 Piotr jest tutaj 2   
 
 Piotr, czyli Skała 3   
 
 Kościół namiestnika Chrystusa 4   
 
 Plac św. Piotra 5   
 
 Świadek wiary i historii 6   
 
 U progu bazyliki św. Piotra 7   
 
 W srecu Bazyliki 8   
 
 Bezcenne relikwie 9   
 
 Krzesło na ołtarzu 10   
 
 Pieta 11   
 
 Błogosławieństwo 
pierwszego papieża
12   
 
 Następcy św. Piotra 13   
 
 Podziemny świat Bazyliki 14   
 
 Święto Katedry św. Piotra15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Plac św. Piotra
 
  Plac św. Piotra jest jednym z największych i najpiękniejszych placów miejskich na świecie. W odbywających się tam uroczystościach liturgicznych uczestniczą rzesze wiernych z całego świata. Na wybrukowanej płycie placu może zmieścić się od 350 do 400 tys. osób. Wchodzący na plac pielgrzym często nie zdaje sobie sprawy, że przekracza granicę dwóch państw. Watykan od Republiki Włoskiej oddziela jedynie namalowana na bruku biała linia. Choć Bazylikę, wieńczącą ją kopułę, plac oraz otaczającą go kolumnadę budowano przez ok. 200 lat, to niektóre elementy zabudowy pochodzą nawet z I w. Tworzą spójną pod względem artystycznym, harmonijną całość i są zaliczane do cudów światowej architektury.
 
 
  
 
 
 Najmniejsze państwo świata

Wzgórze Watykańskie, na którym znajdują się Bazylika i Plac
św. Piotra, swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie kapłanom etruskim, którzy mieli głosić w tym miejscu przepowiednie zwane vaticini. Dziś wzgórze to stanowi cały obszar najmniejszego państwa świata - Państwa Kościelnego. Państwo to zajmuje powierzchnię 44 ha, a na jego ludność składa się około 1000 mieszkańców. Jego głową jest Papież.
Watykan ma własną pocztę i mennicę. Emituje także własne znaczki, które są cenione przez filatelistów. Środkiem płatniczym jest dzisiaj waluta euro. Na monetach watykańskich umieszczony jest wizerunek Ojca Świętego Jana Pawła II. Watykan wydaje własne czasopismo "L'Osservatore Romano", posiada także Radio Watykańskie i telewizję. Watykan ma również stację kolejową i lądowisko dla helikopterów. Nad porządkiem w państwie czuwa Gwardia Szwajcarska. Ojciec Święty Jan Paweł II zażartował kiedyś, że Watykan jest najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata, bowiem mniej więcej co dziesiąty obywatel jest żołnierzem.
W Watykanie znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje Kościoła. Ze względu na małą powierzchnię Państwa Kościelnego są one także rozsiane po całym Rzymie.

 
 
 
 Kolumnada Berniniego

Plac otoczony jest kolumnadą, która jest dziełem znakomitego architekta Giovanni Berniniego. Wykonano ją z wapienia zwanego trawertynem. W czterech rzędach ustawiono 284 kolumny. Każda z kolumn ma 13 m wysokości. Kolumnada ma piękną, symboliczną wymowę - wyobraża ramiona Chrystusa, który przygarnia każdego człowieka w objęcia Kościoła. Innym zadaniem tej idealnie symetrycznej budowli ma być wywoływanie złudzenia optycznego, że fasada Bazyliki św. Piotra jest smuklejsza i węższa niż w rzeczywistości.
W bruku placu (nieopodal fontann) umieszczono dwa ciemne kamienie. Są to
tzw. centra kolumnady. Przyglądając się z tych miejsc kolumnadzie, dostrzeżemy jedynie kolumny pierwszego rzędu - pozostałe kryją się dokładnie za nimi.
Na zwieńczeniu kolumnady umieszczono 140 posągów świętych. Pośród świętych papieży, biskupów, doktorów Kościoła, męczenników i zakonników znajduje się jeden Polak - dominikanin św. Jacek Odrowąż (jego posąg stoi naprzeciwko lewej fontanny).
 
 
 
 Gwardia Szwajcarska

Watykanu i Papieża broni słynna Gwardia Szwajcarska. Liczy ona ok. stu żołnierzy. Szwajcarzy ubrani są w charakterystyczne kolorowe uniformy. Gwardia jest najstarszą formacją wojskową na świecie, która istnieje bez przerwy od XVI w. W jej szeregi trafiają ochotnicy - szwajcarscy katolicy, którzy spełniają odpowiednie wymagania: są kawalerami i mierzą co najmniej 174 cm wzrostu. Służba trwa dwa lata. Dyscyplina wojskowa jest niezwykle surowa. Gwardziści przysięgają bronić Papieża za cenę własnego życia. Dotychczas stoczyli tylko jedną walkę - 6 maja 1527 r. - kiedy to 10 tys. najemników cesarza Karola V przypuściło atak na Watykan. Zginęło wówczas 147 z 200 gwardzistów.
 
 
  
Fot. Tadeusz Sobieraj
 
 
 Kamienny świadek wieków

W centralnej części placu znajduje się egipski obelisk - potężna 25-metrowa iglica z różowego granitu. Łącznie z podstawą i z krzyżem jego wysokość sięga niemal 40 m. Do Rzymu sprowadził go cesarz Kaligula. Najpierw obelisk zdobił rzymski cyrk Nerona. Sądzono wówczas, że w jego wnętrzu ukryto prochy Juliusza Cezara. Egipski obelisk był milczącym świadkiem męczeńskiej śmierci na krzyżu Pierwszego Apostoła i wielu innych chrześcijan. W XVI w., kiedy trwały prace nad budową nowej Bazyliki, postanowiono przenieść go na środek Placu. Po wysłuchaniu porannej Mszy św. kilkuset robotników z pomocą koni i specjalnych kołowrotów rozpoczęło przesuwanie ważącego ponad 320 ton kolosa. Operacja udała się i obelisk został umieszczony na kamiennej bazie.
Z jego ustawieniem na obecnym miejscu wiąże się ciekawa legenda. Papież Sykstus V, który zlecił przeniesienie obelisku, zarządził pod groźbą surowej kary, aby podczas prac robotnicy nie rozmawiali i nie hałasowali. Potężny kamienny słup wciągano zatem w całkowitej ciszy. Nagle jeden z pracujących tam marynarzy zorientował się, że liny nie wytrzymają naporu ciężaru i zaraz pękną. Nie zastanawiając się wiele krzyknął: "wody na liny". Pozostali rzucili się zwilżać wodą naprężone konopne powrozy i dzięki temu uratowano obelisk przed roztrzaskaniem. A co stało się z marynarzem, który złamał obowiązek milczenia? Został nagrodzony za uratowanie cennego monolitu.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba