2003  nr. 2
 
  Redakcja składa podziękowanie Księdzu Biskupowi Vittorio Lanzaniemu, Delegatowi Zarządu Bazyliki św. Piotra na Watykanie (Fabbrica di San Pietro in Vaticano) za udostępnienie archiwów i materiałów zdjęciowych. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Świadectwo 2000 lat 1   
 
 Piotr jest tutaj 2   
 
 Piotr, czyli Skała 3   
 
 Kościół namiestnika Chrystusa 4   
 
 Plac św. Piotra 5   
 
 Świadek wiary i historii 6   
 
 U progu bazyliki św. Piotra 7   
 
 W srecu Bazyliki 8   
 
 Bezcenne relikwie 9   
 
 Krzesło na ołtarzu 10   
 
 Pieta 11   
 
 Błogosławieństwo 
pierwszego papieża
12   
 
 Następcy św. Piotra 13   
 
 Podziemny świat Bazyliki 14   
 
 Święto Katedry św. Piotra15   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Świadek wiary i historii
 
 
  
Fot. Ryszard Rzepecki
 
 
 Żadnej zapłaty

Kopuła Bazyliki św. Piotra jest symbolem Watykanu. Zaprojektował ją Michał Anioł, a budowę dokończyli Giacomo della Porta i Domenico Fontana. Zmienili oni nieco pierwotny projekt, wydłużając kopułę i nadając jej owalny kształt, co przyczyniło się do podkreślenia monumentalnego charakteru budowli.

Wnętrze kopuły pokrywają wizerunki przedstawiające m.in. Jezusa Chrystusa, Matkę Bożą, św. Jana Chrzciciela, św. Pawła i Dwunastu Apostołów oraz pierwszych papieży pochowanych w Bazylice.
Na szczycie kopuły znajduje się otwór, przez który do wnętrza świątyni wpada światło. Szczyt kopuły zdobi malowidło przedstawiające Boga Ojca wznoszącego ręce w geście błogosławieństwa.

Kiedy Michał Anioł przystępował do prac nad kopułą, miał już w swoim dorobku wiele dzieł malarskich i rzeźbiarskich, które postawiły go w rzędzie najwybitniejszych artystów wszechczasów. Budowę największej świątyni chrześcijaństwa potraktował jako wielkie wyzwanie. Dobrowolnie zrezygnował z przyjęcia za nią zapłaty. Jak sam powiedział, podjął się tej pracy "tylko z miłości ku Bogu i z szacunku dla Księcia Apostołów".
 
 
 
 Na Boże Narodzenie

Odkąd rządy w Stolicy Apostolskiej objął Jan Paweł II, w Boże Narodzenie na Placu św. Piotra pojawia się ogromna choinka. Co roku pochodzi ona z innego kraju. Przed Bazyliką stały już drzewka z Polski, Włoch, Austrii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Czech i Rumunii.


W ostatnie święta bożonarodzeniowe drzewko podarowali Papieżowi Chorwaci.

 
 
 
 Wodne pióropusze

Po obu stronach obelisku znajdują się fontanny - jedne z najpiękniejszych tego typu obiektów w Rzymie. Zasilająca je woda dopływa starożytnym akweduktem z okolic jeziora Braciano, oddalonego o ponad 50 km od Rzymu. Prawa fontanna jest starsza i nosi nazwę Fontanny czterech papieży dla upamiętnienia namiestników Chrystusa, którzy przyczynili się do jej upiększenia. Rankiem kąpią się w niej gołębie, które mają gniazda pod kolumnadą Berniniego. Drugą sadzawkę nazwano Fontanną św. Oficjum.
 
 
 
 zamach na Jana Pawa II

Po prawej stronie placu - nieopodal "Fontanny czterech papieży" - znajduje się miejsce zamachu na Ojca Świętego. Turecki zamachowiec Ali Agca zaatakował Papieża 13 maja 1981 r. Była godzina 17:19. Strzały padły nieoczekiwanie, kiedy Ojciec Święty błogosławiąc wiernych po raz drugi okrążał plac. Ocalenie życia Papieża tłumaczy się cudowną interwencją Matki Bożej Fatimskiej. Miejsce zamachu nie jest oznaczone.
 
 
  
Zamach na Ojca Świętego

Fot. Arturo Mari

 
 
 
  
W każdą niedzielę twarze pielgrzymów zebranych na Placu św. Piotra zwracają się w prawo. Po tej stronie placu znajduje się bowiem Pałac Apostolski, a w nim apartamenty, kaplica i prywatna biblioteka Papieża. W południe w jednym z okien na trzecim piętrze pałacu ukazuje się Ojciec Święty, aby pobłogosławić wiernych i odmówić z nimi modlitwę Anioł Pański.

Fot. Tadeusz Sobieraj

 
 
 
 
 Plac placów

Podczas największych kościelnych uroczystości - głównie beatyfikacji i kanonizacji - na Placu św. Piotra, na najwyższej platformie prowadzących do Bazyliki schodów, ustawiany jest ołtarz papieski. Umożliwia to uczestnictwo w liturgii kilkusettysięcznej rzeszy wiernych. W 2002 r. największą liczbę wiernych zgromadziły uroczystości kanonizacji Ojca Pio oraz wyniesienie na ołtarze założyciela Opus Dei bł. Josemarii Escrivy de Balaguera.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba