2003  nr. 6
 
  Redakcja składa podziękowanie redaktorowi naczelnemu "Posłańca Św. Antoniego z Padwy" Ojcu Paulinowi Władysławowi Sotowskiemu OFMConv oraz Dyrektorowi Generalnemu Wydawnictwa "Messaggero di S. Antonio" Ojcu Luciano Bertazzo OFMConv za pomoc merytoryczną oraz udostępnienie archiwum i zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Kronika życia św. Antoniego 1   
 
 Ferdynand z Lizbony 2   
 
 Pragnienie męczeństwa 3   
 
 Nieoczekiwane odkrycie w Forli 4   
 
 Kaznodzieja i cudotwórca 5   
 
 Przybrany syn Padwy 6   
 
 Bazylika Il Santo 7   
 
 Białe Orły u św. Antoniego 8   
 
 Patron ludzkich spraw 9   
 
 Święty bliski polskim sercom 10   
 
 Jeśli szukasz cudów, 
idź do Antoniego...
11   
 
 Litania do św. Antoniego12   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Bazylika Il Santo
 
  Z urodzenia był Portugalczykiem, większość życia spędził w podróżach, a w dziejach Kościoła zapisał się jako św. Antoni z Padwy. U schyłku życia właśnie dla tego miasta uczynił wyjątkowo dużo. A ono odwdzięczyło mu się głęboką miłością i wyborem Świętego na swojego patrona. Dziś wystarczy tu powiedzieć "Il Santo" (Święty) i już wiadomo, o kogo chodzi. Taką samą nazwę nosi bazylika, którą wzniesiono w mieście ku czci św. Antoniego. Wnętrze świątyni kryje wiele skarbów sztuki.
 
 
  
 
 
 W hołdzie św. Antoniemu

Budowę Bazyliki św. Antoniego w Padwie rozpoczęto już w rok po śmierci Świętego - w 1232 r. (był to także rok jego kanonizacji). Do nieskończonej jeszcze świątyni przeniesiono doczesne szczątki przyszłego patrona. U schyłku stulecia gmach był gotowy w stanie surowym. Przez cały następny wiek wykonywano zdobienia, poprawki i inne prace wykończeniowe. Pod koniec XIV w., zaledwie budowla zalśniła pełnym blaskiem, zniszczył ją huragan. Prace przy świątyni podjęto na nowo. Budowa wraz z remontem trwała około 200 lat. Bazyliką "Il Santo" do dziś opiekują się ojcowie franciszkanie.
 
 
 
 Padewskie Madonny

W Bazylice św. Antoniego zwraca uwagę wiele wizerunków i figur Maryi. Uosabia Ją przede wszystkim posąg na ołtarzu głównym, gdzie Bogurodzica trzyma przed sobą w dłoniach małego Pana Jezusa. Asystują jej św. Franciszek i św. Antoni. W osobnej kaplicy jest kamienna rzeźba przedstawiająca Matkę Bożą o oliwkowej cerze, zwaną "Madonna Mora". Ponadto na ścianach Bazyliki widać liczne freski przedstawiające Najświętszą Maryję Pannę.
 
 
  
Matka Boża z Dzieciątkiem - tzw. Oliwkowa Madonna
 
 
 Towarzysz św. Antoniego

Jedna z kaplic w padewskiej Bazylice nosi wezwanie bł. Łukasza Belludi. Jej patron wywodził się z bogatej rodziny, lecz wybrał ubogie życie brata mniejszego. Od dnia, w którym Opatrzność sprawiła, że na swej drodze spotkał brata Antoniego, stał się jego wiernym towarzyszem. Wspomagał go w wyczerpującej pracy kaznodziei i sam wiele się od niego nauczył. Po śmierci swego mentora kontynuował jego apostolską pracę. Bł. Łukasz Belludi był skromnym, unikającym rozgłosu człowiekiem, dlatego też do dziś przechowało się o nim niewiele informacji.
 
 
 
 Kaplica Patrona

Miejscem, które w Bazylice najbardziej przyciąga wiernych, jest kaplica św. Antoniego. Tu od siedmiu wieków spoczywają szczątki Świętego. Płaskorzeźby na ścianach kaplicy przypominają cuda dokonane za wstawiennictwem sławnego franciszkanina, m.in. wskrzeszenie dziecka, przywrócenie życia topielicy i cud z sercem skąpca. Kaplica jest pięknym przykładem włoskiego szesnastowiecznego renesansu.
 
 
  
Kaplica św. Antoniego. Tu znajduje się grób Świętego.
 
 
  Zdjęcia: Archiwum "Posłańca Św. Antoniego z Padwy"
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba