2004  nr. 1
 
  Redakcja składa podziękowania Ojcu Komisarzowi Nikodemowi Gdykowi OFM z Komisariatu Ziemi Œwiętej, Kustoszowi Sanktuarium Najœwiętszej Rodziny - Księdzu Józefowi Jakubcowi oraz Kostoszowi Sanktuarium Dziecištka Jezus w Jodłowej - Księdzu Franciszkowi Cieœli za pomoc merytorycznš oraz udostępnienie archiwum i zdjęć. Serdeczne Bóg zapłać! 
 
 
 Wielkie dzieło Świętej Rodziny 1   
 
 Tu słowo ciałem się stało 2   
 
 Wybrana przez Boga 3   
 
 Maryja i Elżbieta 4   
 
 Potomek królewskiego rodu 5   
 
 Dni powszednie Józefa 6   
 
 Czas spełnionych proroctw 7   
 
 Pasterze przed Mędrcami 8   
 
 W ciszy nazartańskiego domu 9   
 
 Rodzina - nasze Nazaret 10   
 
 Sanktuarium rodzin 11   
 
 Boskie Dzieciątko 12   
 
 Jezulatko z Pragi 13   
 
 Dzieciątko z Jodłowej 14   
 
 Świadectwa z księgi 15   
 
 Rzymianie mówią: Santo Bambino 16   
 
 Oni widzieli... 17   
 
 Litania do Najświętszej Rodziny18   
 
 
 
 
 
 
 
wydawnictwo   prenumerata sprzedaż wysyłkowa  sklep   kontakt  strona główna
 
  
  Jezulatko z Pragi
 
  Do kościoła Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Pradze przybywają wierni z całego kraju, a także spoza jego granic. Chcą się pomodlić przed znajdującą się tu niewielką figurką. Przedstawia ona Pana Jezusa w wieku mniej więcej trzech lat.
 
 
  
Praskie Jezulatko

Fot. archiwum

 
 
 
Perły i gronostaje
 
  Figurka "Prazskiego Jezulatka" - jak nazywają ją sami Czesi - ma zaledwie 45 cm wysokości. Została wyrzeźbiona w drewnie i pokryta woskiem. Wyobraża Dziecko o pięknej twarzyczce, które prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma kulę symbolizującą świat. Dziecię ubrane jest w białą koszulkę, na którą nakłada się - stosownie do okresu liturgicznego - jedną z ponad 70 szat. Wśród nich są ubiory pochodzące z odległych krajów, takich jak Chiny, Wietnam, Filipiny czy Stany Zjednoczone. Szaty Dzieciątka są bogato dekorowane. Ozdobiono je perłami i granatami, a także srebrem i złotem. W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w rocznicę koronacji figurki, przyodziewa się ją w piękny płaszcz gronostajowy. Najstarsza zachowana do dziś szata została uszyta i wyhaftowana w XVIII w. przez cesarzową Marię Teresę.
 
 
  
Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Pradze

Fot. Franciszek Mróz

 
 
 Cuda i łaski Dzieciątka z Pragi
 
 

Żona ubogiego dorożkarza odczuwała wielkie boleści w nodze i nie mogła chodzić. Jej mały synek bardzo pragnął, żeby mama wyzdrowiała. Za pieniądze, które dostał jako jałmużnę, kupił obrazek Praskiego Dzieciątka Jezus. Przyniósł go matce i prosił, żeby przyłożyła go do bolącej nogi. Kobieta wzbraniała się mówiąc, że to byłaby oznaka braku szacunku względem świętego wizerunku. Ale chłopiec bardzo nalegał: Dzieciątko Jezus nie będzie się gniewać. Tylu ludzi uzdrowiło, uzdrowi także i Was. Matka - widząc gorącą wiarę dziecka - dała się namówić. Kiedy tylko dotknęła obrazkiem nogi, ból ustąpił niemal w tej samej chwili.
 
 

Ojcowie misjonarze z Afryki opowiadali taką historię: kiedyś w jednej z afrykańskich wiosek palono suche trawy. Nagle ogień przeszedł na jedną z pobliskich chat i w każdej chwili mógł objąć całą wioskę. Sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz groźniejsza. Na miejscu pożaru było tylko dwóch zakonników. Braciszkowie zaczęli z ufnością przyzywać pomocy Dzieciątka Jezus. I nagle pojawił się wiatr, który zwrócił płomienie w przeciwną stronę i dzięki temu wioska uniknęła spalenia.
 
 

Syn pewnego lekarza zachorował na oczy. Choroba postępowała bardzo szybko, aż w końcu zupełnie ociemniał. Kiedy okazało się, że uleczenie dziecka nie jest w ludzkiej mocy, zrozpaczeni rodzice zabrali synka do cudownego Dzieciątka z Pragi.

Kiedy stanęli przed ołtarzem, dziecko, które w domu nie mogło znieść światła, patrzyło w rozświetlony ołtarz szeroko otwartymi oczami. Rozpoczęła się Msza św. Nagle chłopiec wykrzyknął: Mamo! Ja widzę! O, widzę Dzieciątko Jezus!

 
 
 
 To, co najdroższe

Figurkę Jezulatka podarowała praskim karmelitom księżniczka Poliksena Lobkovitz. Podobno przekazując zakonnikom ten cenny klejnot rodzinny powiedziała: Oto oddaję wam, co mam najdroższego. Oddawajcie cześć temu Dzieciątku, a na niczym wam zbywać nie będzie.
 
 
Tygodnik Tygodnik DOMINIK Tygodnik Miesiecznik Służba