Co należy wiedzieć o wstąpieniu do zakonu?

Według prawa kościelnego, życie religijne każdego człowieka powinno oscylować wokół życia małżeńskiego. Wtedy tworzy się rodzinę i dba się o warunki, jakie zapewniają przyjściu na świat nowego pokolenia. Jeśli jednak małżeństwo nie jest nam pisane, możemy wstąpić do zakonu. Jak to zrobić i co należy o tym wiedzieć?

Co wiedzieć przed aplikacją do zakonu?

Przynależność do danego zakonu to dla niektórych jedyna ścieżka życia, która pozwala im zjednoczyć się z Bogiem. Tkwienie w jednym miejscu lub brak jakichkolwiek perspektyw na swoje życie jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że zakon może okazać się korzystny dla naszej przyszłości.

Chcąc wstąpić do zakonu, na początku należy dogłębnie przeanalizować swoją sytuację życiową. Czy na pewno nie chcemy lub nie będziemy chcieli założyć rodziny? Głównym założeniem zakonu jest pozostawania w czystości i zrzekaniu się jakichkolwiek relacji. Małżeństwo będzie zdecydowaną niemożliwością, podobnie z resztą jak swobodne kontakty ze swoją rodziną.

Oczywiście w nagłych przypadkach będziemy mieli prawo opuścić zakon i spotkać się z najbliższymi. Należy jednak pamiętać, że są to wyjątki, które ograniczają się zaledwie do kilku razy w ciągu roku, a nawet na przestrzeni lat.

Zasady mogą być nieco inne, w zależności od danej wspólnoty. Niektóre zakony bardziej lub mniej przestrzegają rygoru, który tam panuje. Warto się z tym zaznajomić i podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Punkt pierwszy: prośba

Chcąc wstąpić do zakonu, w pierwszej kolejności powinniśmy napisać prośbę. Powinna ona zawierać nie tylko nasze dane, ale także motywację do tego, aby przebywać w określonym zakonie. Rozwój technologiczny bardzo często ułatwia konstruowanie takich wniosków, ponieważ ich wzory są dostępne dla zainteresowanych na stronach www.

Zawsze jednak kierować się własnymi odczuciami i napisać wszystko to, co według nad sprawi, że będziemy mogli cieszyć się życiem w religijności.

Punkt drugi: życiorys

Wstępując do zakonu, nie możemy pominąć tak ważnej rzeczy, jaką jest życiorys. Jest to dokument, który opisuje naszą drogę od narodzin do chwili obecnej. Uwzględniamy w nim naszą sytuację rodzinną, szkoły, które ukończyliśmy, ale także prace, którymi się zajmowaliśmy.

Życiorysy bywają problematyczne, ponieważ ich napisanie to kilka lub nawet kilkanaście kartek, które muszą być zapisane odręcznie. Oprócz tych podstawowych informacji należy także uwzględnić naszą religijność oraz jej rozwój. Opiszmy więc, jak wyglądała nasza przygoda z wiarą, jak udzielaliśmy się we wspólnocie i co takiego robimy, aby przybliżyć się do Boga.

Punkt trzeci: najważniejsze dokumenty

Następnym krokiem będzie kompletowanie najważniejszych dokumentów, które będą potrzebne do zarejestrowania nas lub po prostu wpisania na listę do zakonu. Mowa tutaj o świadectwie chrztu, bierzmowania, ale także świadectwa szkolne.

Analizy są dokonywane najczęściej między duchownymi, którzy są w stanie niektóre informacje zweryfikować.

Ważnym dokumentem będzie także ten, który określa nasz stan zdrowia. Zdobędziemy go zazwyczaj u naszego lekarza rodzinnego.

Nie możemy pominąć także zaświadczeń o naszej niekaralności oraz o nieposiadaniu długów. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się otwartymi drzwiami do nowego życia.

Pozostałymi wymogami mogą być zdjęcia legitymacyjne oraz kwestionariusz osobowy.

Punkt czwarty: świadectwo moralności

Bardzo ważnym punktem aplikowania do zakonu jest przede wszystkim świadectwo moralności. Wystawiane jest ono przez księdza naszej parafii i zawiera wszystkie opisy związane z naszą osobą oraz kościołem.

Księdza muszą w takim dokumencie szczegółowo opisać naszą działalność na rzecz kościoła i wyrazić własną opinię, która dotyczy naszej decyzji.

Jak widać, jest wiele punktów, które należy spełnić, aby móc wstąpić do zakonu. Co ważne, zazwyczaj te same wymogi posiadają zakony rozmieszczone na całym świecie, wystarczy przetłumaczyć je na dany język. Każda decyzja o wstąpieniu do zakonu powinna być głęboko przemyślana.